Nowe zasady w szkołach: Tak ma wyglądać nauka od września! W planach nauczanie hybrydowe

2020-08-03 11:00 Krzysztof Wójcik
System hybrydowy w polskich szkołach? Co oznacza i czy zostanie wprowadzony?
Autor: Pixabay

Początek roku szkolnego już we wrześniu, co oznacza, że do powrotu do szkoły został niecały miesiąc! Jak będą wyglądały lekcje? Ponieważ dokładne wytyczne sanitarne dotyczące placówek oświatowych nie są jeszcze znane, niektórzy rozwiązań szukają na własną rękę. Dyrektorzy szkół wraz z nauczycielami szukając alternatyw, wpadli na pomysł wdrożenia tzw. systemu hybrydowego. Co to oznacza?

Edukacja hybrydowa w czasie pandemii

Jednym z pomysłów na ochronę przed wirusem jest edukacja w systemie hybrydowym. Na czym miałaby on polegać? Najprościej mówiąc każda klasa zostałaby podzielona na dwie grupy, z których jedna uczyłaby się zdalnie, a druga miałaby uczęszczać na tradycyjne lekcje w szkole. System ten zakłada także cotygodniową rotację obu grup.

Jaka jest decyzja rządu?

Czy po wakacjach zajęcia w szkołach odbędą się normalnie? Na tę decyzję przyjdzie nam jeszcze poczekać. O tym, czy uczniowie wrócą do szkół dowiemy się najszybciej w połowie sierpnia.

Obecnie Ministerstwo Edukacji wciąż analizuje różne rozwiązania i stale monitoruje dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w kraju. Ponieważ z każdym dniem chorych przybywa i nadejście kolejnej fali staje się coraz bardziej prawdopodobne, wszystko wydaje się być bardzo niepewne.

Jakie są alternatywy?

Poza systemem hybrydowym w wersji podstawowej, który zakłada cotygodniową rotację grupy zdalnej i stacjonarnej, pojawiły się także liczne propozycje modyfikacji tegoż pomysłu. Obie grupy mogłyby np. rotować nie co tydzień, a co drugi dzień.

Teoretycznie możliwe jest również zorganizowanie zajęć tradycyjnych dla całej klasy. Sposobem na wybrnięcie z sytuacji mogłoby być, podobnie jak w poprzednim wariancie, podzielenie jej pół, jednak utworzenie grupy porannej i popołudniowej, zamiast stacjonarnej i niestacjonarnej.

Minister nasikał na stolik w klubie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.