Osoby, które pokonały COVID-19, moga pomóc w leczeniu innych

i

Autor: Antonio_Corigliano/cc0/pixabay Osoby, które pokonały COVID-19, moga pomóc w leczeniu innych

Nowoczesna terapia w walce z koronawirusem we Wrocławiu! Krew ozdrowieńców na wagę złota!

2020-04-20 9:03

Leczenie COVID-19 osoczem pobranym od osób, które pokonały chorobę, z powodzeniem stosuje się już za granicą. Również w Polsce lekarze zdecydowali się na zastosowanie tej nowoczesnej terapii. W ten sposób leczeni będą m.in. pacjenci na Dolnym Śląsku. Wrocławskie centrum krwiodawstwa apeluje do ozdrowieńców.

"Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu zaprasza do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19, przebyły bezobjawowe, ale potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za zdrowe" - apeluje RCKiK.

Sto dni, które wstrząsnęły światem - kalendarium epidemii koronawirusa na świecie

Leczenie osoczem osób zarażonych koronawirusem od pewnego czasu stosowana jest za granicą. Efekty są bardzo obiecujące. Również w Polsce zdecydowano się na wprowadzenie tej nowoczesnej terapii. Jak wyjaśnia centrum krwiodawstwa, terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem "ptasiej" grypy A (H5N1). Osocze zawierające przeciwciała groźnego wirusa z Chin, po przetoczeniu osobom zarażonym ma za zadanie wyeliminować wirusa z ich organizmów.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy polegającej na pobraniu krwi z żyły i rozdzieleniu jej na osocze i pozostałe elementy krwi. Osocze jest zatrzymywane, natomiast pozostałe elementy krwi przetaczane są do tej samej żyły. Cały zabieg trwa około 30-40 minut, w czasie których pozyskiwane jest około 650 ml osocza.

Następnie osocze przechodzi procedurę redukcji patogenów, jest dzielone na dawki wielkości od 100 do 200 ml i zamrażane. Chorzy na COVID-19 otrzymują dawkę od 200 do 400 ml osocza.

Kto może oddać osocze?

Zgodnie z informacją RCKiK, osocze mogą oddać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Od ostatniego badania, które dało wynik ujemny na koronawirusa musi minąć przynajmniej 14 dni. Poszukiwane są osoby w przedziale wieku 18-60 lat, które nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników, a także kobiety, które nie były w ciąży.

Do badań najlepiej zgłosić się telefonicznie pod numerem 71 37 15 824, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00. Po wstępnej ocenie braku przeciwwskazań uzgodniony zostanie termin i miejsce pobrania osocza.

Dostaliśmy jasny przekaz, zróbcie zakupy na tydzień i nie wychodźcie z domów

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ