OBIEKT NIEMOŻLIWY

i

Autor: Materiały prasowe

OBIEKT NIEMOŻLIWY stanie we Wrocławiu! Zobacz, co to będzie

2019-10-02 20:00

Co w architekturze uznać należy za niewykonalne lub niemożliwe do zrealizowania? Czy architekci są w stanie to przeskoczyć? Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” trzech wybitnych architektów, nauczycieli-mentorów, przedstawicieli różnych pokoleń, zmierzyło się z pojęciem niemożliwości. Spróbowali oni, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Jeden z trzech obiektów, będących efektem tego wyzwania, zostanie otwarty już 11 października przy Muzeum Architektury we Wrocławiu!

OBIEKTY NIEMOŻLIWE staną w trzech polskich miastach. Na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej pojawi się instalacja autorstwa profesora Dariusza Kozłowskiego. Współautor jednego z najwybitniejszych dzieł postmodernizmu w Polsce, czyli Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie, zwykł mawiać, że „Architektura to jest budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tym razem, nawiązując do opowiadania „Nieśmiertelny” Jorge Luisa Borgesa, zrealizuje symboliczny betonowy tron. To wyrafinowany apel o piękno w architekturze.

Kolejny OBIEKT NIEMOŻLIWY stanie na terenie Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Architekt Przemysław Łukasik, znany z walki o zachowanie postindustrialnego dziedzictwa, sam mieszkający w tzw. Bolko-Lofcie, czyli poprzemysłowym budynku lampowni, stworzy świetlną instalację. Stanowić będzie ona symboliczny sygnał dla Polski, wołanie o ratunek dla wyludniającego się Bytomia i jego złożonego dziedzictwa.

I coś, na co mieszkańcy Wrocławia czekają z niecierpliwością! OBIEKT NIEMOŻLIWY autorstwa architekta Jerzego Łątki ze studentami Wydziału Architektury PWr to instalacja, która w zgodzie z ekologicznym nurtem w architekturze, używa papieru jako materiału organicznego i z zasady nietrwałego. Jerzy Łątka zainteresowany jest szczególnie architekturą dla osób pozbawionych dachu nad głową, ofiar katastrof czy wojen. Instalacja z papieru stanie już w przyszłym tygodniu przy Muzeum Architektury we Wrocławiu. To polemika z utrwalonym przez pokolenia architektów fetyszem trwałości, nieprzemijalności i niepotrzebnej pompatyczności. Wobec obecnych wyzwań cywilizacyjnych liczy się bowiem możliwość recyklingu i szybkiego reagowania na społeczne potrzeby.

Wszystkie trzy wspomniane obiekty oświetli firma Zumtobel. Ich otwarcie nastąpi według następującego harmonogramu:

  • Wrocław: 11 października (piątek) - ODPALENIE INSTALACJI O GODZINIE 18:00!
  • Kraków: 18 października (piątek)
  • Bytom: 25 października (piątek)

OBIEKT NIEMOŻLIWY we Wrocławiu. Program wydarzeń [10 października 2019]

  • 18:00 - 18:15 - Wprowadzenie merytoryczne - Ewa P. Porębska
  • 18:15 - 19:00 - Tymczasowość w wieczności. Architektura z papieru (wykład) - arch. Jerzy Łątka
  • 19.00 - 20.00 - Wykład Macieja Lewandowskiego (Brand Manager ZUMTOBEL Group)
  • 20.00 - 21.00 - Warsztaty firmy ZUMTOBEL

Po warsztatach uczestnicy otrzymają certyfikaty. Bezpłatne zapisy online odbywają się na stronie internetowej

Wejściówkę na projekcję filmu Rem Koolhaas - Starchitekt (11 października 2019 o godzinie 19:00 we Wrocławiu) nabyć można tutaj. Film jest portretem tej nietuzinkowej osobowości widzianej oczami jego 36-letniego syna. Śledzimy jego zagraniczne podróże oraz wywiady z ludźmi, którzy korzystają z zaprojektowanych przez niego budynków. Poznajemy mieszkańców słynnej Villa dall'Ava w Paryżu, a także bezdomnych, dla których biblioteka publiczna w Seattle stała się domem. Reżyser filmuje 71-letniego ojca z bliska, choć nie przeprowadza z nim bezpośredniego wywiadu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej. Weź udział w wydarzeniu na Facebooku, by być na bieżąco!