Rogale Marcinkowski

i

Autor: Krzysztof Staszkiewicz Rogale Marcinkowski

Patriotyczne dania z okazji święta odzyskania niepodległości. Co jeść 11 listopada? [AUDIO]

2018-11-05 13:09

Zaczął się listopad, odwiedziliśmy już naszych zmarłych, to teraz przyszła pora na święto niepodległości. 11 listopada już za pasem, zaczynają się przygotowania do obchodów święta. We Wrocławiu gdzieniegdzie zaczynają powiewać biało-czerwone flagi.

Robimy zakupy bo 11 i prawdopodobnie 12 będzie wolny od pracy. To też czas na spotkanie z rodziną przy obiedzie.

No właśnie. Czy mamy w Polsce i na Dolnym Śląsku jakieś potrawy związane z tym dniem? Mawia się, że to gęsina, bo Piłsudski lubił takie potrawy.

- Nie wiem co na to adiutanci Piłsudskiego, bo gdybyśmy poszli w tym ujęciu to być może powinna to być ta potrawa. Każdy region ma zupełnie inną potrawę. Ciężko porównać kaczkę którą lubił Piłsudski właśnie z roladą śląską czy z rybą z Mazur, czy kuchnią Łemkowską z południa Polski. Myślę że na stulecie odzyskania niepodległości powinniśmy stworzyć 100 potraw, które będą charakterystyczne dla kuchni polskiej. I to będzie bardziej obrazowe, bardziej miarodajne - mówi kucharz Karol Okrasa.

Niektórym wrocławianom z 11 listopada kojarzą się Rogale Świętomarcińskie, ale to potrawa poznańska, tak samo zresztą jak gęsina. Na myśl może przychodzić też grochówka, bo kojarzy się z przemarszem służb wojska polskiego. Ostatecznie jednak nie udało się ustalić konkretnego dania.

>>> Niedziele handlowe w listopadzie 2018. W którą niedzielę zrobimy zakupy?

A może powinniśmy pójść w inną stronę? Zwykłym potrawom nadać patriotyczności. Na przykład burger im. Józefa Piłsudskiego, albo zupa biało-czerwona, sernik w barwach patriotycznych. Może powinien to być zwykły, Polski schabowy z ziemniakami, albo pierogi?

Więcej w materiale reportera Radia ESKA Krzysztofa Staszkiewicza:

Czytaj także: Nowoczesne toalety we wrocławskich parkach. Po 20 minutach włączy się w nich alarm [ZDJĘCIA, AUDIO]

ZOBACZ TO WIDEO: