Nad morze najlepiej wybrać się pod koniec lipca

i

Autor: Pixstar/PD/pixabay.com Nad morze najlepiej wybrać się pod koniec lipca

Pogoda na wakacje. Będzie upalnie i z huraganami [AUDIO]

2015-06-19 12:13

Nadchodzące lato będzie upalne i suche. Jak przewidują synoptycy, średnia temperatura ma być o jeden stopień wyższa niż w latach ubiegłych. A to z kolei oznacza, że może dochodzić nawet do 36 stopni Celsjusza.

Jakie lato nas czeka? Jaka będzie pogoda w czasie zbliżających się wakacji? Czy warto jechać w góry lub nad morze? A może lepiej zbunkrować się w mieście? Sprawę badała reporterka Radia ESKA, Ewelina Wąs.

Przeczytaj, gdzie i kiedy jechać

Choć pogoda nad Bałtykiem zwykle nas nie rozpieszcza, to właśnie nadmorskie miejscowości są jednym z najczęściej wybieranych przez nas kierunków. Ale nie decydujmy się na wyjazd zbyt szybko, bo otwarcie sezonu nie zapowiada się dobrze.

- Najlepsza pogoda w okresie wakacyjnym dotyczy przede wszystkim końcówki lipca i pierwszych dwóch tygodni sierpnia – tłumaczy dr Marek Błaś z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

A na kiedy przypada najlepsza pogoda w górach? - To dopiero okres na przełomie września i października. Wtedy mamy najdłuższy kompleks pogody wyżowej, tzw. babie lato – opowiada Błaś.

Posłuchaj wypowiedzi Marka Błasia:

Upał? Tak, byle nie w mieście

W porównaniu z poprzednimi latami, czeka nas zdecydowanie więcej dni słonecznych. Nie wszyscy wrocławianie są jednak z tego powodu zadowoleni.

- Będzie za gorąco i nie będzie można nic robić. Będziemy tylko siedzieć w jakimś cieniu i umierać – żali się jedna z mieszkanek. - Jeśli będziemy wtedy gdzieś nad wodą, to dobrze. Natomiast siedzieć tutaj, w mieście, kiedy jest 30 stopni? Słabo – dodaje druga.

Posłuchaj, co wrocławianie mówili Ewelinie Wąs:

Pogoda na wakacje niemiło nas zaskoczy

Chociaż wakacje zapowiadają się słoneczne, to nie przesadzajmy tu z optymizmem. Synoptycy już teraz studzą nasz zapał i ostrzegają, że mniej radosnych atrakcji pogodowych także w tym roku nie braknie. Przykład? Czekająca nas susza. Deszcze mają być rzadkością, a jeśli już sie pojawią, to w pakiecie z burzami, które mogą być bardzo gwałtowne.

Do tego równie wysokie jest prawdopodobieństwo wystąpienia silnych wiatrów, a nawet małych huraganów.