Nowe kierunki na Politechnice Wrocławskiej

i

Autor: Politechnika Wrocławska

Politechnika Wrocławska wykształci inżynierów lotnictwa i kosmonautyki. Rusza rekrutacja na studia

2020-05-08 8:29

W piątek, 15 maja, rozpocznie się rekrutacja na studia na Politechnice Wrocławskiej. Uczelnia przygotowała dla przyszłych studentów dwa nowe kierunki: „lotnictwo i kosmonautyka” oraz „odnawialne źródła energii”.

Nowe kierunki na Politechnice Wrocławskiej będą mieli do wyboru kandydaci, którą wezmą udział w rozpoczynającej się wkrótce rekrutacji na studia. Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej będzie można studiować lotnictwo i kosmonautykę oraz odnawialne źródła energii.

- Odnawialne źródła energii to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków rozwoju na całym świecie. Inżynierowie z umiejętnościami i wiedzą na temat budowania instalacji OZE, magazynowania, przesyłania i wykorzystywania energii już teraz są poszukiwani - wyjaśnia Anetta Stypułkowska z Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej. - Natomiast maturzystom, którzy chcą związać swoją przyszłość z przemysłem kosmicznym i lotniczym polecam lotnictwo i kosmonautykę. Tutaj na chętnych będą czekać zajęcia z pilotem, kursy, staże i dyplomy we współpracy z największymi firmami z branży lotniczej oraz koła naukowe budujące bezzałogowe statki i kosmiczne rakiety.

Lotnictwo i kosmonautyka na Politechnice Wrocławskiej

Nowy kierunek na Politechnice Wrocławskiej będzie oferował studentom dwie specjalności. Pierwsza – napędy i płatowce – skupi się na konstruowaniu i projektowaniu oraz eksploatacji statków powietrznych ze szczególnym uwzględnieniem silników lotniczych. Druga – awionika i sterowanie – będzie specjalnością nastawioną w dużym stopniu na kwestie związane z elektroniką i sterowaniem (hydrauliką, pneumatyką, elektrycznymi systemami sterowania i systemami łączności).

Dla tych, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z przemysłem kosmicznym przygotowano takie przedmioty jak elementy kosmonautyki czy napędy lotnicze.

- Pierwszy stopień studiów pozwoli studentom uzyskać solidne podstawy wiedzy niezbędnej inżynierowi lotniczemu, a planowany już przez nas drugi stopień będzie rozwinięciem, zwłaszcza w kwestiach związanych z kosmonautyką - zapowiada dr inż. Andrzej Tatarek, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. - Wówczas więcej miejsca w programie studiów poświęcimy na systemy łączności i materiały stosowane w branży kosmicznej.

Odnawialne źródła energii na Politechnice Wrocławskiej

Na osoby, które zdecydują się studiować odnawialne źródła energii na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, czekają dwie specjalności. Pierwsza - odnawialne źródła energii w budownictwie - skupi się na instalacjach OZE w mniejszej skali: przeznaczonych dla budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i osiedli. Druga specjalność - przemysłowe instalacje OZE - przygotuje studentów do pracy z dużymi systemami, takimi jak np. farmy wiatrowe, instalacje geotermalne czy fotowoltaiczne.

- Kierunek powstanie we współpracy z naukowcami z niemal wszystkich wydziałów naszej uczelni - podkreśla dr inż. Michał Pomorski, prodziekan ds. dydaktyki na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. - Będzie opierał się o specjalistów w swoich dziedzinach, którzy przekażą studentom wiedzę, bazując na swoich badaniach i doświadczeniach zawodowych. Chcemy, by absolwenci zyskali szeroką i komplementarną wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, jak najbardziej aktualną i przekazywaną przez naukowców, którzy zajmują się tym w bieżącej pracy badawczej.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Policyjny śmigłowiec patroluje Wrocław