Jeleniogórscy radni już wcześniej podkreślali, że zmiana nazwy powiatu spowodowana jest głównie kwestiami promocyjnymi i nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Zanim decyzja zapadła, przeprowadzono konsultacje. Spośród 9 gmin powiatu jeleniogórskiego, 5 gmin poparło projekt zmiany nazwy, 2 gminy były przeciwne, a 2 gminy nie zajęły stanowiska.
Projekt został złożony w lutym, niedawno zyskał aprobatę Rady Ministrów i został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. W skład powiatu będą wchodziły miasta: Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica.
- Celem jest jednoznaczne utożsamienie objętego granicami powiatu regionu z pasmem Karkonoszy, stanowiącymi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz powiatu - czytamy w uzasadnieniu zmiany.
Polecany artykuł:
Władze powiatu podkreślają, że zmiana nazwy powiatu nie wiąże się z niedogodnościami dla mieszkańców - nie będą musieli wymieniać dowodu osobistego, prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego. Lokalni radni liczą natomiast na to, że nowa nazwa wpłynie pozytywnie na tożsamość mieszkańców i powiatu, który od przyszłego roku będzie kojarzony z największą atrakcją turystyczną regionu. Do tej pory zdarzały się sytuacje, że powiat jeleniogórski bywał mylony np. z powiatem zielonogórskim.