Wyniki badań studentów fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w pięciu szkołach podstawowych są zatrważające. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna wynosić więcej niż 10–15% masy ciała dziecka.
Raport z badań organizatorów inicjatywy Uruchamiamy Dzieciaki i kampanii Lekki Tornister pokazuje jednak, że w rzeczywistości norma ta jest przekraczana u większości wrocławskich uczniów, a u niektórych nawet trzykrotnie! Jeden z uczniów dźwigał plecak o ciężarze 7,2 kg!
2,5 tony ciężaru na plecach uczniów wrocławskich podstawówek
Badaniem objęto 655 uczniów w 5 wrocławskich szkołach podstawowych.
– Okazało się, że plecaki wszystkich dzieci ważą łącznie niemal 2,5 tony – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria organizującej projekt Lekki Tornister. – Co bardziej niepokojące, wielu uczniów ma trudności z zachowaniem prawidłowej masy ciała. I nie zawsze chodzi o otyłość. Co prawda 21,5% badanych posiadało zbędne kilogramy, ale aż u co u czwartego dziecka wykryto niedowagę - dodaje Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
>>> Ryanair z powodu strajku odwołał 190 lotów. Anulowano także rejs z i do Wrocławia!
Wiele szkół zapewnia dzieciom miejsce do zostawiania podręczników i zeszytów, ale to nie rozwiązuje problemu przeciążonych plecaków. Dlaczego? Bo wielu uczniów nosi ze sobą niepotrzebne rzeczy, szklany butelki, termosy czy zabawki.
W dodatku sam tornister potrafi ważyć do 2 kg.
Plecaki na kółkach szkodzą zamiast pomagać!
Modne ostatnio plecaki na kółkach zamiast rozwiązywać problem, tylko go powiększają: ważą najwięcej, a dodatkowo powodują nierównomierne obciążenie ciała, a co za tym idzie – mogą przyczynić się do powstania wad postawy.
Może być lepiej. Jest akcja!
Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria prowadzą akcję edukacyjną Lekki Tornister. Zachęcają rodziców do zwracania uwagi jakie plecaki kupują swoim pociechom, kontrolowania, co dzieci wkładają do tornistrów, oraz uczenia ich, jak właściwie pakować i nosić szkolne torby.
Do tej pory w działania kampanii zostało zaangażowanych blisko 80 tys. dzieci oraz 4 tys. nauczycieli w całej Polsce.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Pauliny Szymoniak: