Rano w jednym z tramwajów jadących Grabiszyńską

i

Autor: Joanna Strutyńska Rano w jednym z tramwajów jadących Grabiszyńską

Problemy z nowym systemem sprzedaży biletów we Wrocławiu. Nie da się zakodować biletu na Urbancard [AUDIO]

2018-03-07 17:27

Oficjalnie system rusza jutro (8 marca), ale już od początku miesiąca w tramwajach i autobusach uruchamiane są nowe automaty biletowe połączone z kasownikami. Niestety, nie wszystkie i nie zawsze działają tak, jak trzeba.

Od 8 marca w tramwajach i autobusach we Wrocławiu działać mają tylko nowe biletomaty i kasowniki. Stare, żółte kasowniki mogą jeszcze być w pojazdach, bo, jak tłumaczą urzędnicy, nie da się zdemontować wszystkich urządzeń na raz.

Od kilkunastu dni nowe biletomaty i kasowniki są już sukcesywnie uruchamiane. Bywają jednak sytuacje, że żadne, ani nowe, ani stare urządzenia nie działają.

Jednodniowa przerwa

W dodatku dziś (7 marca) nie ma możliwości zakodowania biletów na Urbancard w biletomatach na przystankach.

- Obecne zgłoszenia pasażerów są związane z procesem przełączania dotychczasowego systemu do nowego systemu Urbancard. Z tego względu zakup biletów przez sklep internetowy został wstrzymany i będzie uruchomiony ponownie 8 marca. Jest to faza przejściowa występująca tylko do 8 marca, czyli do startu nowego systemu. Do tego czasu bilety można zakodować w Biurze Obsługi Klienta na Grabiszyńskiej oraz w biurze przy ul. Prusa 75-79 - zapewnia Karolina Mystek, rzeczniczka prasowa Mennicy.

Jak korzystać z nowych kasowników i automatów do sprzedaży biletów? To nie takie trudne [INSTRUKCJE WIDEO]

Czy kupowanie biletu na kartę jest bezpieczne?

Od 8 marca bilet kupiony w pojeździe zapisze się na naszej karcie płatniczej, którą trzeba będzie pokazać kontrolerowi. Kontroler nie pobierze żadnych danych czy pieniędzy z naszej karty.

- Do kontroli biletowej stosujemy terminale płatnicze, które są zarejestrowane u agenta rozliczeniowego, z certyfikowaną aplikacją płatniczą, ale z wyłączoną opcją pobierania opłat - uspokaja Jacek Sieński z Mennicy Polskiej.

Gdy kupimy bilet dla naszej karty, w systemie centralnym zostaje wygenerowany specjalny identyfikator.

- Na czytniku kontrolera wyświetla się informacja: "Bilet jednorazowy, normalny". Wyświetlają się tylko i wyłącznie bilety - zapewnia Jacek Sieński.

Kasowniki w pojazdach nie drukują biletów papierowych.

Od 8 marca bilet kupiony w autobusie czy tramwaju zakoduje się na karcie płatniczej. Czy to bezpieczne rozwiązanie? [AUDIO]

Aplikacje mobilne

Od 8 marca przestanie działać także m.in. aplikacja SkyCash. Nie oznacza to jednak, że już nigdy nie kupimy biletów za jej pośrednictwem. Mennica Polska deklaruje, że prowadzi rozmowy ze SkyCashem, i jeśli właściciel aplikacji dostosuje się do nowego systemu biletowego we Wrocławiu, będzie mógł znów pośredniczyć w sprzedaży biletów.  

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Leki na kaszel i przeciwbólowy wycofane z obrotu. Sprawdź, czy nie masz ich w domu