Młody mężczyzna zmarł w maju 2016 roku na komisariacie policji Wrocław - Stare Miasto przy ulicy Trzemeskiej. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa z Poznania.
Harmonogram
Sąd na niejawnym posiedzeniu organizacyjnym ustalił ze stronami szczegółowy harmonogram procesu. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 12 lipca. W sumie sąd wyznaczył siedem kolejnych terminów w lipcu, sierpniu i we wrześniu.
- Na pierwszych terminach oczywiście odbędzie się przesłuchanie oskarżonych, tych którzy oczywiście się pojawią, bowiem ich stawiennictwo w tym procesie nie jest obowiązkowe - tłumaczy sędzia Marek Poteralski. - Następnie sąd przejdzie do przesłuchania świadków, przy czym warto dodać, że sąd póki co zamierza wezwać 20 z 50 wnioskowanych przez prokuraturę świadków - dodaje sędzia.
Zeznania pozostałych 30 świadków mają zostać odczytane z materiałów, zgromadzonych w postępowaniu przygotowawczym. Strony mogą jednak wnioskować o wezwanie do sądu wszystkich świadków. Mają na to siedem dni. Kluczowe będą także zeznania biegłych.
Zobacz film (reporter: Damian Bonarek, operator: Damian Szkudlarczyk):
Chcą, by proces był jawny
Na razie nie wiadomo czy proces będzie jawny i otwarty dla publiczności oraz mediów, czy też będzie toczył się za zamkniętymi drzwiami.
- Oskarżyciel posiłkowy stoi na stanowisku, że rozprawa powinna być jawna. Chcemy, aby Polacy mogli sami wyrobić sobie zdanie o tragedii, która spotkała rodzinę Państwa Stachowiaków - mówi adwokat Mikołaj Pietrzak, pełnomocnik rodziny.
Oskarżeni policjanci odpowiadają za przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad zatrzymanym. Grozi im do 5 lat więzienia. Przypomnijmy, rodzina Igora Stachowiaka domagała się zmiany kwalifikacji prawnej na zarzut zabójstwa i skierowanie sprawy do Sądu Okręgowego. Wniosek został odrzucony i proces będzie toczył się przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia Śródmieścia.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: