Protest okupacyjny rozpoczął się także na Uniwersytecie Wrocławskim

i

Autor: Google Street View Protest okupacyjny rozpoczął się także na Uniwersytecie Wrocławskim

Protest okupacyjny na Uniwersytecie Wrocławskim! Studenci ze stolicy Dolnego Śląska dołączyli do ogólnopolskiej akcji

2018-06-12 10:10

Tę noc grupa studentów UWr spędziła w budynku Wydziału Filologicznego uniwersytetu na placu Nankiera. Sprzeciwiają się ustawie 2.0 Jarosława Gowina. W środę 13 czerwca we Wrocławiu organizowana jest także demonstracja wspierająca protest.

"Akademicki Protest Okupacyjny". Transparent z takim hasłem został wywieszony z okna budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie grupa studentów uczelni spędziła noc. Określili to "pokojową okupacją budynku".

Protestujący powody manifestacji wyjaśnili na Facebooku.

"Wraz z innymi osobami związanymi z Uniwersytetem Wrocławskim sprzeciwiamy się ustawie 2.0 Gowina. Jesteśmy za Uniwersytetem dostępnym dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu społecznego czy ekonomicznego.

Uczelnia jest częścią nas, naszej tożsamości, dlatego protestujemy. Chcemy chronić Uniwersytet przed zmianami, które sprekaryzują jeszcze bardziej pracę na Uniwersytecie, naruszą autonomię uczelni, doprowadzą do zamknięcia lub całkowitej marginalizacji mniejszych ośrodków akademickich i jeszcze bardziej unieważnią znaczenie polskojęzycznej pracy naukowej" - napisały Anna, Karolina Bożena i Wiktoria.

Demonstracja wspierająca

Protestujący zapraszają wszystkich wrocławian do wsparcia ich inicjatywy. Podobnie jak w innych miastach w Polsce, w środę o godzinie 18:00 na skwerze im. Niezależnego Związku Studentów (naprzeciwko Hali Targowej) odbędzie się demonstracja wspierająca.

Protest rozlewa się na całą Polskę

Jako pierwsi przeciwko ustawie Jarosława Gowina zaczęli protestować studenci w Warszawie. Ten sposób sprzeciwu wybrali także studenci z Łodzi. Manifestacje zorganizowano także w Białymstoku, Gdańsku czy Poznaniu.

Protestujący sprzeciwiają się między innymi pomysłowi, by rektor miał większą wpływ na kształtowanie polityki uczelni oraz tworzeniu nowych, zewnętrznych organów kontroli: rada uczelni złożonych z osób spoza akademii. Mają one decydować o statucie, strategii i finansowaniu uniwersytetów czy politechnik.

Czytaj także: Zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00. Urzędnicy wprowadzają prohibicję w sklepach we Wrocławiu!

ZOBACZ TO WIDEO: