Podobnie, jak w ubiegłym roku, do rozdysponowania jest 25 milionów złotych. Zmian jest niewiele.
Niektóre zmiany zaskakują
Czasem nawet bawią. W myśl przepisów nowej ustawy, wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, zagłosować będzie mógł każdy wrocławianin, posiadający numer PESEL.
- To w praktyce oznacza, że nawet niemowlak, który numer PESEL posiada, będzie mógł ten głos oddać - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Dyrektor, jak sam przyznaje, nie jest fanem nowych przepisów.
>>> Śnieg we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. IMGW ostrzega: opady mogą być intensywne! [WIDEO]
Wprowadza ograniczenia
Ustawa wprowadza szereg ograniczeń dla samorządów.
- Do tej pory za każdym razem my te zasady, które dotyczyły WBO konsultowaliśmy z mieszkańcami, rozmawialiśmy z nimi o tym. W tej chwili jeżeli mamy ustawę, która nam sztywno narzuca pewne rozwiązania, no to pewne rzeczy są zablokowane - tłumaczy Świerczewski.
Nowe są także wartości projektów, i to akurat jest dobra wiadomość. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to w tym roku 750 tysięcy złotych, a ponadosiedlowego - aż 2 miliony. Przypomnijmy, rok temu na projekt ogólnomiejski do wydania był milion złotych, teraz kwota jest dwukrotnie większa. Czas na składanie projektów upłynie 4 lutego, natomiast od wtorku 8 stycznia, urzędnicy będą spotykać się z mieszkańcami i wyjaśniać im zawiłości i nowe zasady tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: