Bakterie Legionella namnażają się w wodzie. Miedzy innymi w tej stojącej w sieci wodociągowej. Podczas picia wody do zarażenia jednak nie dochodzi. Ma to miejsce wtedy, kiedy bakterie dostaną się do układu oddechowego człowieka, czyli w sytuacji, gdy powstają areozole wodne.
Źródłem zakażenia mogą być:
- prysznice i krany,
Polecany artykuł:
baseny typu spa/jaccuzi,
W Europie co roku odnotowuje się mniej więcej 1000 przypadków zachorowań. W Polsce około 20-40. Niestety liczba ta stale rośnie. Poza tym nie zawsze choroba jest poprawnie rozpoznawana.
Kto jest szczególnie narażony na zarażenie bakteriami Legionelli?
Szczególnie narażone są osoby starsze, ale także te palące papierosy, nadużywające alkoholu, takie, u których występują inne choroby (na przykład cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc), osoby z niedoborami odporności.
Jeśli cierpimy na chorobę układu oddechowego, a w okresie dwóch tygodni od wystąpienia objawów byliśmy w hotelu, czy spa, koniecznie poinformujmy o tym lekarza!
Legionelloza. Objawy choroby
Objawami przypomina grypę, dlatego jest trudna do rozpoznania. Sygnałami, które powinny nas zaniepokoić są: uczucie rozbicia, ból łowy, dreszcze, gorączka, bóle mięśni. Następnie dochodzą kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Mogą też wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego - wymioty i biegunka.
Jak się ustrzec legionellozy?
Przed podróżą warto sprawdzić czy hotel nie figuruje na liście hoteli o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dobrze, jeśli woda w kranie ma odpowiednio wysoką i niską temperaturę, tj. około 60 stopni Celsjusza i poniżej 20 stopni.
Przed pierwszym użyciem prysznica warto odkręcić kran na kilka minut i przepuścić przez niego ciepłą wodę.
Lepiej też unikać korzystania z wanny z hydromasażem.
Czytaj także: Psy z wrocławskiego schroniska to prawdziwe gwiazdy! Zobacz z kim pozowały zwierzaki [ZDJĘCIA, AUDIO]