Ale słodziaki!

Sensacyjna na skalę światową! We wrocławskim zoo urodziły się cztery tygrysy sumatrzańskie

2024-10-18 9:44

W zoo we Wrocławiu urodziły się cztery tygrysy w sumatrzańskie. To sensacja na skalę światową, zwłaszcza że to jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na świecie.

Wrocław. W zoo urodziły się cztery tygrysy sumatrzańskie

Cztery tygrysy przyszły na świat 22 lipca 2024 roku, ale ich narodziny były ściśle strzeżoną przez zoo tajemnicą. Okres tuż po porodzie jest newralgiczny dla młodych zwierząt, dlatego kluczowe było zapewnienie im spokoju i wykonanie wszystkich planowanych szczepień przed wypuszczeniem na wybieg zewnętrzny.

Pierwszy raz wyszły „na świat” w środę, 16 października, wraz z mamą i tatą. Rodzicami maluchów są Nuri i Tengah. Mają już oni już dorosłą córkę, Suryę, mieszkającą obecnie w Tierpark Cottbus. Jej narodziny były dużą sensacją, a przyjście na świat czterech osobników to niemalże fenomen.

- W przypadku tak mnogich miotów, często nie wszystkie kocięta osiągają dorosłość. Tym większa radość, że wszystkie cztery tygryski rozwijają się zdrowo, są aktywne, chętnie jedzą i bawią się ze sobą i z rodzicami – mówi Sergiusz Kmiecik, p.o. prezesa ZOO Wrocław.

Wrocław jest jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który hoduje te niezwykłe drapieżniki.

Co ciekawe, Tengah, ojciec tygrysiątek, od początku przy nich był, co u tygrysów jest rzadkością. Był spokojny, delikatny, a nawet pomagał Nuri w pielęgnacji, ucząc się „obsługi” młodych. Obecnie młode mają ponad 8 kg, dobrze się rozwijają i nie wykazują problemów zdrowotnych

– mówi Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych wrocławskiego zoo.

Nowo narodzone tygrysy to trzy samce i jedna samica. W europejskich zoo przeważają samice, dlatego narodziny trzech samców mogą pomóc w zrównoważeniu ich populacji w ogrodach zoologicznych.

Krytycznie zagrożony podgatunek

Tygrysy sumatrzańskie są najmniejszym podgatunkiem tygrysa, niestety krytycznie zagrożonym wyginięciem – w naturze żyje ich jedynie około 400. Ich hodowla ma szczególne znaczenie dla ochrony i jest prowadzona w niewiele ponad 50 ogrodach zoologicznych w Europie. Wrocławskie zoo ma długą tradycję hodowli tygrysów sumatrzańskich, sięgającą lat 60. XX wieku – praprababcia Nuri o imieniu Abra, również urodziła się w ogrodzie we Wrocławiu.

- Serdecznie zapraszamy do wrocławskiego zoo, aby zobaczyć cztery młode tygrysy sumatrzańskie i dowiedzieć się więcej o naszych działaniach na rzecz ich ochrony. Maluchy będą pojawiać się teraz na wybiegu, więc warto ich wypatrywać – przynajmniej wtedy, gdy pogoda nie skłoni ich do schowania się na zapleczu hodowlanym – informuje zoo.