ZOBACZ TO WIDEO:
Uchwała antysmogowa zabrania palenia węglem brunatnym, miałem, czy też wilgotnym drewnem. Tymczasem w piecach ludzie najczęściej palą w piecach starymi meblami.
- Ludzie myślą, że to jest drewno. No niestety, utwardzacze, lakiery, które się na nich znajdują, często też kleje - są to substancje chemiczne, które powodują wydzielanie się szkodliwych . Kiedy to powtarza się często, mogą prowadzić do uszkodzenia instalacji wydechowej - tłumaczy Maciej Gródecki z Ekopatrolu.
Okazuje się że ogrzewanie mieszkań to nie jedyny powód wzrostu zanieczyszczeń. Jesień to także czas pozbywania się odpadów zielonych na ogródkach działkowych. Ich spalanie też może mieć wpływ na jakość powietrza.
Zdarzają się już pierwsze potwierdzone przypadki spalania odpadów.
- Ostatni sezon zakończyliśmy 31 marca. W tym okresie mieliśmy prawie cztery tysiące kontroli. Stwierdziliśmy 90 wykroczeń, czyli były spalane odpady. Oczywiście nakładamy mandaty. W niektórych przypadkach pouczamy, zwłaszcza starsze osoby - mówi Waldemar Forysiak ze straży miejskiej.
We Wrocławiu cały czas realizowany jest program wymiany pieców "Kawka". W 2017 roku zrealizowano 97 inwestycji związanych z tym programem.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Krzysztofa Sztaszkiewicza: