- Obecni studenci i absolwenci to jedni z najważniejszych bohaterów naszego rynku pracy, zarówno dziś, jak i jutro - mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl. - To właśnie napływ młodych, wykształconych talentów do firm jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stają pracodawcy.
Młodzi ludzie, którzy właśnie stoją u progu kariery zawodowej, są jednymi z głównych bohaterów kolejnej edycji Festiwalu Pracy JOBICON, który odbędzie się w aż trzech miastach - Wrocławiu, Warszawie i Krakowie.
- To świetna przestrzeń do spotkania dla młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy talentów oraz firm szukających nowej energii dla swoich zespołów - dodaje Rafał Nachyna. - Korzystając z wieloletnich doświadczeń w nowoczesnej rekrutacji, pod hasłem JOBICON rozwijamy wydarzenie łączące tradycyjne targi pracy z inspirującymi wykładami, warsztatami oraz dobrą zabawą.
Festiwalowi Pracy JOBICON towarzyszy raport Pracuj.pl, który przygląda się postawom zawodowym kandydatów i pracowników, a także pozwala jeszcze lepiej poznać postawy osób wchodzących na rynek pracy.
- Podczas przygotowań do Festiwalu Pracy JOBICON, staraliśmy się nie zapominać o własnych doświadczeniach pierwszych dni, miesięcy i lat na rynku pracy - mówi Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Employer Branding Manager w Grupie Pracuj. - Mocno wierzymy w to, że efektem naszych działań jest wydarzenie, które inspiruje do zawodowych przygód i daje wskazówki, jak stawiać pierwsze kroki w karierze.
Jacy są studenci i absolwenci?
Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl są głodni wiedzy, sceptyczni wobec uczelni, otwarci na zawodowe doświadczenia i rozwój kariery, ale jednocześnie szukają dobrej atmosfery i przestrzeni do rozwoju swoich pasji. Wśród studentów powszechne stało się także przekonanie o znaczeniu nabywania praktycznej wiedzy już w trakcie studiów.
Wiedza praktyczna przede wszystkim
Wielu studentów uważa, że uczelnia to nie wszystko. Powszechne stało się przekonanie o znaczeniu nabywania praktycznej wiedzy już w trakcie studiów. Doceniają więc wszelkiego rodzaju staże i praktyki, uważając je za istotne dla dalszego rozwoju własnej kariery zawodowej. Tego zdania jest aż 82 procent ankietowanych. W ich opinii większość pracodawców wymaga od kandydatów tuż po ukończeniu studiów posiadania doświadczenia zawodowego i konkretnych umiejętności. Dlatego, ich zdaniem, ważne jest zdobywanie pierwszych szlifów już podczas nauki na uczelni.
Dyplom... i co dalej?
Okazuje się, że specjalizacja nie zawsze jest stawiana na pierwszym miejscu. Większość badanych studentów i absolwentów (76 procent) chce rozwijać się zgodnie z kierunkiem studiów, ale nie zawsze decyduje się to robić już w pierwszej pracy i odkłada w czasie decyzję o specjalizacji. 63 procent badanych deklaruje, że po ukończeniu kierunku zamierza dalej się uczyć, np. w ramach studiów doktoranckich, podyplomowych, kursów czy szkoleń.
Czy studia są potrzebne do znalezienia dobrej pracy?
Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest taka oczywista jak mogłoby się wydawać. Jeszcze do niedawna na rynku powszechna była teza, zgodnie z którą bez dyplomu trudno jest o udany start życia zawodowego. Obecnie 37 procent badanych uważa, że ukończenie studiów jest potrzebne, by znaleźć dobrą pracę. Odwrotnie twierdzi jednak tylko co trzeci student. Pozostali mają problem z jasną oceną wpływu uczelni na karierę zawodową.
Idealny pracodawca... czy taki istnieje?
W poszukiwaniu pracy istotną rolę odgrywa również pracodawca. To od niego zależą zarobki, możliwość rozwoju czy atmosfera w pracy - a właśnie na te czynniki najczęściej zwracają uwagę młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy.
Pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze, liczy się również rozwój. Z badań wynika, że wysoka pensja jest główną cechą dobrego pracodawcy, ale niemal tak samo często wskazywana jest możliwość rozwoju zawodowego.
Według opinii zdecydowanej większości, idealny pracodawca to taki, który daje pracownikowi możliwość rozwoju i szkolenia się. Pozostali oczekują od pracodawcy m.in. możliwości awansu, a co trzeci badany oczekuje, że idealny pracodawca pozwoli mu na samodzielność i przestrzeń na realizację własnych pomysłów.
Jakiej pracy szukają studenci i absolwenci?
Już na początku dorosłego życia najbardziej istotna okazuje się stabilizacja. Ponad połowa studentów i absolwentów zainteresowana jest zatrudnieniem na pełen etat (51 procent). Co czwarty szuka ofert praktyk i staży, a nieco mniej osób zainteresowanych jest pracą dorywczą (23 procent).
Największym zainteresowaniem studentów i absolwentów cieszą się międzynarodowe korporacje lub duże ogólnopolskie firmy. Na kolejnych pozycjach uplasowały się małe firmy liczące do 50 osób lub startupy, z którymi wiąże przyszłość co trzeci badany. Najmniej osób zainteresowanych jest własną działalnością gospodarczą.
Przyjdź na Festiwal Pracy JOBICON 2020 i znajdź pracę marzeń!
Festiwal Pracy JOBICON to jedno z najnowszych i najdynamiczniej rozwijających się wydarzeń, łączących młode talenty i pracodawców w Polsce. Festiwal Pracy jest organizowany przez Pracuj.pl – największy portal rekrutacyjny w Polsce. W tym roku wydarzenie zawita do trzech miast Polski: Wrocławia, Warszawy i Krakowa. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. zapoznać się z setkami ofert pracy, wysłuchać wykładów gości specjalnych, skonsultować treść CV z ekspertami Pracuj.pl, wziąć udział w symulacjach rozmów rekrutacyjnych czy zrobić profesjonalne zdjęcia do CV.
JOBICON 2020 Wrocław - gwiazdy i goście specjalni
Festiwal Pracy JOBICON 2020 we Wrocławiu odbędzie się 9 marca 2020 roku na Stadionie Wrocław. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą: Magda Gessler, która tym razem opowie nie o kuchennych, a życiowych rewolucjach i wytłumaczy jak przekuć swoją pasję w pracę; Rafał Masny, który opowie, co zrobić, żeby w pracy nie zostać zastąpionym przez robota oraz Urszula Zając-Pałdyna, która zdradzi tajniki bycia "kandydatem nie do odrzucenia".
Żeby wziąć udział w wydarzeniu, należy mieć konto na portalu Pracuj.pl i pobrać darmowy bilet. Więcej informacji na temat targów można znaleźć na stronie jobicon.pracuj.pl/wroclaw.
Pierwsza edycja Festiwalu Pracy JOBICON zorganizowana została w 2018 roku w Krakowie. Zgromadziła 4500 uczestników, spośród których 42 procent wzięło udział w prelekcjach i warsztatach. Zapoznali się oni z ofertą 75 pracodawców, reprezentowanych przez 350 przedstawicieli. Specjaliści Pracuj.pl przeanalizowali także 500 CV, poddając je ocenie pod względem atrakcyjności dla pracodawców.
Badanie „Studenci 2018” zostało przeprowadzone w trzecim kwartale 2018 roku przez Pracuj.pl na grupie 145 użytkowników portalu. Uczestnicy badania wypełniali ankietę online. Celem pomiaru było zbadanie postaw respondentów wobec nauki na uczelni oraz praktyk i staży, a także ich planów dotyczących rozwoju zawodowego.
Artykuł sponsorowany