Dłoń ma być tania i szeroko dostępna

i

Autor: Koło Naukowe EZI, facebook.com/knezi.pwr Dłoń ma być tania i szeroko dostępna

Studenci wydrukowali dłoń na drukarce 3D! Nazwali ją EZI-Hand [AUDIO, WIDEO]

2015-08-14 10:33

Kosztuje zaledwie 500 zł, a może poprawić komfort życia tysięcy niepełnosprawnych. Przed Wami EZI-Hand – proteza od wrocławskich studentów, która ma potencjał, żeby zmienić medyczny świat.

To żaden żart – studenci z Politechniki Wrocławskiej naprawdę wydrukowali sztuczną dłoń. EZI-Hand – bo tak nazwali swoje dzieło – to proteza ręki, która jest nie tylko uniwersalna i pasuje na każdego, ale jest też bardzo tania. Tematowi przyglądała się reporterka Radia ESKA, Ewelina Wąs.

- Dobra proteza, dopasowana, elektroniczna, kosztuje 250 tysięcy złotych. Człowieka, który nagle traci rękę czy nogę, nie stać na coś porządnego. Z tą ceną sama dłoń z możliwością sterowania poprzez impulsy, odbierane od mięśni jeszcze istniejących, tych które pozostały, brzmi bardzo obiecująco – opowiada nam Ryszard Lubecki, który sam korzysta z protez.

Posłuchaj o tradycyjnych protezach:

 

Jak działa proteza EZI-Hand?

To dlatego studenci wpadli na pomysł, jak te horrendalne koszty obniżyć. Do produkcji protezy wykorzystali aplikację na system Android oraz wydruki z drukarki 3D. Tym samym wydali zaledwie 500 zł – w porównaniu z 250 tysiącami to tyle, co nic.

- Proteza działa na dwóch mięśniach przedramienia: na prostowniku i zginaczu. Dzięki tym mięśniom możemy ruszać ręką, czyli zginać i otwierać dłoń. W ramach rozwijania projektu chcielibyśmy umożliwić takiej osobie na przykład ruszanie nadgarstkiem za pomocą przełączania się między zginaniem palców i okręcaniem nadgarstka – tłumaczy nam Dominik Jaworski, prezes koła naukowego EZI.

Posłuchaj o protezie EZI-Hand:

 

Chcą wprowadzić dłoń do produkcji

Cały proces tworzenia dłoni trwał ponad pół roku. Dostępna aplikacja ma z kolei pomóc poznać dłoń i lepiej ją do siebie dostosować. Studenci zamierzają rozwijać projekt i wprowadzić go do masowej produkcji. W tym momencie szukają sponsora, który pozwoli im spełnić to marzenie.

Ich bieżące działania można śledzić bezpośrednio na stronie internetowej koła EZI bądź profilu na Facebooku.

Zobacz, jak działa EZI-Hand: