Pełnia Księżyca wypadnie w tym miesiącu 19 lutego o godz. 16.53. Będzie o 14 procent większy niż zwykle i o 30 procent jaśniejszy, dlatego też określany jest mianem "śnieżnego". Ponownie taki jasny Księżyc będzie dopiero w grudniu 2026 roku, czyli za 7 lat.
Superksiężyc będzie dobrze widoczny nawet gołym okiem, bez użycia żadnych przyrządów. Bardziej zainteresowanym księżycowym życiem polecamy oglądać go przez teleskopy, a także lornetki.
Gdzie we Wrocławiu najlepiej oglądać Supermoon?
Tam, gdzie jest najmniej światła. Dobrze Superksiężyc powinno być widać z Rędzina, ale też z lasów Mokrzańskiego czy Osobowickiego i z Opatowic.
>>> Żywy pająk w słoiku z oliwkami w sklepie Lidla na Dolnym Śląsku! [WIDEO, AKTUALIZACJA]
Dlaczego Superksiężyc?
Wbrew podejrzeniom niektórych to nie dziennikarze ochrzcili zjawisko tą nazwą. Wymyślił ją astrolog Richard Nolle na określenie momentu, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdują się względem siebie w linii prostej. Ziemia jest w tym układzie rzecz jasna pośrodku, a Księżyc osiąga perygeum, czyli punkt na orbicie podczas którego znajduje się on najbliżej Ziemi. Ostatni raz Superksiężyc mogliśmy podziwiać na początku grudnia.