Przylądek Nadziei to najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce

i

Autor: Przylądek Nadziei, mat. pras. Przylądek Nadziei to najnowocześniejszy taki obiekt w Polsce

Szpital onkologiczny dla dzieci już otwarty! Jest najnowocześniejszy w Polsce! [ZDJĘCIA]

2015-09-14 11:49

Przylądek Nadziei zastąpi przestarzałą placówkę przy ulicy Bujwida – z sypiącym się tynkiem, pękającymi rurami i widokiem na pobliski cmentarz. Teraz to tutaj leczyć się będą najmłodsi pacjenci.

Do tej pory klinika onkologii dziecięcej zlokalizowana była w starym, poniemieckim budynku. - Pękające rury, zacieki, brak klimatyzacji, zagrzybione mury od wielu lat stanowiły zagrożenie dla procesu leczenia. Poza tym w niezwykle ciasnych i wąskich salach brakowało miejsca dla mam naszych małych pacjentów – tłumaczy kierownik placówki, prof. Alicja Chybicka.

- Warunki już były fatalne i to nie tylko dla dzieci, ale także dla lekarzy – opowiada pani Beata, mama Kamila – małego pacjenta starego szpitala.

- Trzeba było w obskurnych często warunkach, pod ziemią, gdzie nie dochodziło słońce. Cmentarz naprzeciwko też budził takie mieszane uczucia – dodaje pani Bernadetta, mama Kuby.

Zobacz nowy szpital:

Przylądek Nadziei ma być przyjazny dzieciom

Teraz maluchy trafią do zupełnie innego miejsca, nowoczesnego, pięknego i przyjaznego. Budynek jest przeszklony, wnętrza są słoneczne, a ściany pomalowane jasnymi farbami i ozdobione grafikami, przygotowanymi przez artystów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Najważniejsze jest jednak to, że w tej nowoczesnej klinice lekarze będą mogli leczyć małych pacjentów na najwyższym światowym poziomie.

- Tu jest wszystko, 76 łóżek. Jest oddział przeszczepowy, oddział poprzeszczepowy. Jest hotel dla rodziców. W każdym pokoju jest łazienka. To jest naprawdę klinika na miarę nawet XXII wieku – mówi Martyna Wojciechowska, ambasadorka fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową".

Przyjmą więcej pacjentów

Przylądek Nadziei jest położony przy Borowskiej i połączony ze szpitalem Uniwersyteckim podziemnym korytarzem, by ułatwić transport małych pacjentów.

- Takie dobre warunki pozwolą nam przyjmować o wiele więcej dzieci. Co najmniej 30 procent więcej możemy ich przyjąć spokojnie – cieszy się kierownik placówki, prof. Alicja Chybicka.

Przylądek Nadziei powstał dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Budowa szpitala kosztowała ponad 100 milionów złotych.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA, Marcina Janiszewskiego: