Tęczowy Piątek organizowany jest w ten piątek, czyli 26 października. Szkoły same mogły się zgłaszać do akcji. Mogli zgłosić je także uczniowie czy rodzice. Od Kampanii Przeciwko Homofobii nauczyciele otrzymali zestaw materiałów edukacyjnych, plakaty i tęczowe gadżety. Jednak scenariusz Tęczowego Piątku wymyślały same.
We Wrocławiu chęć zorganizowania Tęczowego Piątku zgłosiło 9 szkół.
Głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI. "Wszystko po to, żeby młode lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe poczuły, że w szkole jest miejsce też dla nich" - wyjaśniają organizatorzy akcji.
>>> Skandal w szkole. Dyrektorka wyskoczyła przez okno, żeby... ukarać niegrzecznych uczniów [AUDIO]
Jak wynika z badań, w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBT.
Według badań Kampanii Przeciwko Homofobii 70 procent uczniów LGBTQI doświadczyło w swoim młodym życiu przemocy, a w 30 procent przypadków doszło do niej właśnie w szkole.
- Tęczowy Piątek pokazuje przede wszystkim, że osoby LGBTQ+ są obecne we wszystkich szkołach. Tak, we wszystkich. Nawet jeśli się ukrywają i nie mówią o swojej orientacji czy tożsamości płciowej nikomu - stwierdza licealista, Dominik Kuc w rozmowie z członkami Kampanii Przeciwko Homofobii.