
Kiedy zrobi się ciepło? IMGW odpowiada
Maj 2025 pogodą Polaków nie rozpieszcza. Zaczęło się od dość chłodnego, majowego weekendu, gdzie zamiast grilla i ciemnych okularów, bardziej przydatny okazał się być parasol i ciepła kurtka. W kolejnych dniach maja nie było o wiele lepiej. Często występowały przymrozki. Polacy czekają na rychłą zmianę pogody i gwałtowny wzrost temperatur. Czy stanie się to jeszcze w maju? A może na upały i letnie temperatury będziemy musieli jeszcze trochę poczekać? Zapytaliśmy o to w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
Agnieszka Prasek, rzecznik prasowy IMGW, w rozmowie z "Super Expressem" zapowiada, że w najbliższych dniach "pogoda będzie bardzo zmienna".
Sporo chwil ze słońcem, ale również przelotne deszcze, a lokalnie burze z gradem – zwłaszcza w środę (28 maja - red.). W tych dniach możliwe też silniejsze porywy wiatru – nawet do 60–65 km/h. Temperatura od 18°C do 22°C, na wybrzeżu chłodniej około 15-16°C.
- komentuje dla "Super Expressu" rzecznik IMGW.
Agnieszka Prasek dodaje, że w czwartek i piątek (28 i 29 maja) pojawi się więcej chmur, a temperatura nieco spadnie. Na termometrach maksymalnie od 14°C do 20°C. - Przelotne opady i miejscami burze. Okresami wiatr chwilami może być porywisty - informuje Prasek, co potwierdza prognozy IMGW z początku tygodnia. Więcej szczegółów w artykule Nadchodzi ochłodzenie. Synoptycy z IMGW podali daty i zapowiadają „pożegnanie”
Nawet 29 stopni w weekend. Tutaj będzie najcieplej
Co z pogodą w weekend? Przypomnijmy, że w niedzielę (1 czerwca) rozpoczyna się meteorologiczne lato. Czy wraz ze zmianą miesiąca i pory roku, zmienią się także temperatury i na termometrach pojawią się wartości typowe dla lata? Rzecznik IMGW zapowiada na nadchodzący weekend "sporo słońca". Będzie też wyraźnie cieplej, ale pogodę nadal mogą psuć opady deszczu i burze. Wiatr w czasie burz wiatr może być porywisty. W zachodniej Polsce temperatury podskoczy nawet do 29 °C.
Czy to zapowiedź fali gorąca w Polsce? - Na podstawie eksperymentalnej prognozy długoterminowej opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) dla okresu czerwiec–sierpień 2025 roku, przewiduje się, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991–2020 - informuje IMGW i wyjaśnia, że prognoza ta opiera się na analizie danych z modeli numerycznych oraz obserwacjach meteorologicznych.