Ponad 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia stało się właścicielami gruntów, które wcześniej mieli w użytkowaniu wieczystym

i

Autor: Krzysiek Staszkiewicz Ponad 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia stało się właścicielami gruntów, które wcześniej mieli w użytkowaniu wieczystym

Ponad 110 tysięcy wrocławian może spodziewać się listów od prezydenta Wrocławia. Oto powód! [AUDIO]

2019-01-15 18:25

Chodzi o nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego. Ponad 100 tysięcy mieszkańców Wrocławia stało się właścicielami gruntów, które wcześniej mieli w użytkowaniu wieczystym. Nie ma jednak nic za darmo. Za przekształcenie trzeba zapłacić.

Ci, którzy chcą przekształcić użytkowanie wieczyste we własność mają dwie opcje. Albo stopniowo spłacać przez 20 lat tą samą kwotę co dotychczas płacili za użytkowanie, albo zapłacić całość jednorazowo.

Przy wyborze drugiej opcji, dostaną bonifikatę, czyli zmniejszenie ceny. Jej wysokość zależy od przynależności gruntu. Jeśli jest on Skarbu Państwa, bonifikata będzie wynosić 60 procent sumy, a jeśli gminy, to 90 procent.

Miejscy urzędnicy mają rok na wysłanie takich zaświadczeń.

- Dopiero wtedy będzie można zdecydować czy płacę jednorazowo czy co roku. W zaświadczeniu będzie informacja o tym, ile się ma zapłacić oraz informacja, że możliwe jest skorzystanie z bonifikaty takiej czy innej wysokości - tłumaczy Lech Filipiak z urzędu miasta.

>>> Ranking liceów i techników Perspektywy 2019. Jak wypadły wrocławskie szkoły?

Czy wykup jednorazowy się opłaca? Zapytaliśmy wrocławian

Wrocławianie są zgodni że wykup jednorazowy po prostu się opłaca.

- Jeżeli chodzi o zniżkę w wysokości 90 procent, to bym się nie zastanawiał. Wziąłbym kredyt i kupował to mieszkanie - twierdzi jeden z zapytanych.

- Trzeba się zastanowić czy nie chodzi tu o szybsze ściągnięcie gotówki w kontekście narastających świadczeń socjalnych - waha się inny.

- O wiele bardziej opłaca się kupić coś za 10 procent niż za 100! - przekonuje wrocławianka.

Zamiar zapłaty jednorazowej należy zgłosić na piśmie, po otrzymaniu zaświadczenia.

Po spłaceniu całości od gminy przyjdzie kolejne zaświadczenie - o całkowitej spłacie należności. Trzeba je będzie wysłać do sądu, razem z wnioskiem o wykreślenie odpowiedniego wpisu z księgi wieczystej.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Krzyśka Staszkiewicza:

Czytaj także: Pracownik podwrocławskiego Amazona skradł kilkaset kart SD i je sprzedał. Przyznał, że był to łatwy zarobek

ZOBACZ WIDEO: