Torowisko jest wydzielone na odcinku od Krasińskiego do Krakowskiej

i

Autor: Google Street View Torowisko jest wydzielone na odcinku od Krasińskiego do Krakowskiej

Wrocław: Czy buspas zniknie z Traugutta? Powstał w ramach budżetu obywatelskiego, teraz za pomocą WBO chcą go zlikwidować [AUDIO]

2017-02-21 9:20

Torowisko wydzielono na Traugutta we wrześniu ubiegłego roku. I choć taki wniosek zgłosili i przegłosowali sami wrocławianie, teraz jest plan, by zlikwidować tę inwestycję. Pomysł usunięcia buspasa był jednym z pierwszych, które zgłoszono do tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Nabór wniosków do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego właśnie się zakończył. Teraz projekty będą sprawdzane pod względem formalnym. Nie wiadomo czy miasto dopuści do głosowania pomysł likwidacji buspasa, choć do budżetu zgłoszono aż cztery takie wnioski.

- Cała weryfikacja jest dopiero przed nami. Na pewno jest jednak to działanie niegospodarne gdybyśmy chcieli zlikwidować coś, co zbudowaliśmy chwilę wcześniej – zaznacza Bartłomiej Świerczewski z Biura do spraw Partycypacji Społecznej we wrocławskim magistracie.

Autor pierwszego projektu zgłoszonego dotyczącego usunięcia spornego buspasa na Traugutta tłumaczy tymczasem, że likwidacja tego rozwiązania jest konieczna, bo powoduje on "paraliż komunikacyjny". Tymczasem przed wydzieleniem torowiska ruch odbywał się "wolno, lecz płynnie".

Kierowcy kontra pasażerowie MPK, piesi i rowerzyści?

 W sumie wrocławianie zgłosili do WBO 753 projekty. Nie brakuje między innymi wniosków o stworzenie kolejnych buspasów. Kierowcy również zgłosili wniosek o likwidację kilku sygnalizacji świetlnych, które ich zdaniem spowalniają ruch we Wrocławiu. Piesi natomiast walczą o zamianę ulicy Ruskiej na odcinku od ulicy Kazimierza Wielkiego do Placu Solnego w deptak. Nietypowa propozycja dotyczy także piłkarskiego Śląska Wrocław. Jeden z liderów chce aby z budżetu obywatelskiego przekazać milion złotych na wsparcie WKS-u.

Wrocławianie chcą parków i skwerów

Najwięcej, bo aż 84 wniosków do WBO wpłynęło z centrum, czyli z Nadodrza, Ołbina, Starego Miasta, Placu Grunwaldzkiego i Przedmieścia Świdnickiego. Natomiast tylko 19 przesłali mieszkańcy Kuźnik, Muchoboru Małego i Nowego Dworu. Wiele zgłoszeń dotyczy stworzenia parków czy placów zabaw.

- Ponad 200 projektów zielonych, 170 projektów pieszo - rowerowych, około 100 projektów drogowych, 60 sportowych, podobna ilość komunikacyjne, po kilkadziesiąt place zabaw, wnętrza podwórzowe - wylicza  – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Biura do spraw Partycypacji Społecznej we wrocławskim magistracie.

Kiedy głosowanie na projekty WBO?

Projekty będą weryfikowane do końca maja. W czerwcu będą dyskutowane z mieszkańcami, a  w lipcu mają zakończyć się poprawki. Głosowanie zaplanowane jest na wrzesień, na trzy pełne weekendy. 

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Czytaj także: Kłodzko: Wikary molestował ministranta? Ksiądz zawieszony w obowiązkach do czasu wyjaśnienia sprawy