Wrocław: „Klub prezydencki” stracił większość w radzie miasta

2021-01-27 12:05 PAP mar
Jacek Sutryk
Autor: mat. prasowe

„Klub prezydencki” w Radzie Miejskiej Wrocławia nie ma już większości. Z niedawno utworzonego klubu odszedł Maciej Zieliński. Były koszykarz Śląska Wrocław przeszedł do klubu „Współczesny Wrocław”, składającego się z części radnych Nowoczesnej.

Zmiany w Radzie Miejskiej Wrocławia. Z większościowego - do tej pory - „klubu prezydenckiego” odszedł Maciej Zieliński, który dołączył do klubu „Współczesny Wrocław”, składającego się z części radnych Nowoczesnej. Teraz ten utworzony przed dwoma tygodniami klub liczy czterech radnych: to dwaj działacze Nowoczesnej - Tadeusz Grabarek oraz Tomasz Hanczarek, Michał Górski (wcześniej w klubie KO) oraz Maciej Zieliński (wcześniej w Klubie Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa).

Nowy, do tej pory większościowy „klub prezydencki” w Radzie Miejskiej Wrocławia - Klub Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa - powstał przed dwoma tygodniami. W jego skład weszło wówczas 19 radnych z Koalicji Obywatelskiej, klubu radnych „Sojusz dla Wrocławia” oraz trzech byłych radnych PiS. Po odejściu Zielińskiego „klub prezydencki” liczy 18 radnych.

Niedługo tramwajem pojedziesz na Nowy Dwór

Trójka byłych radny PiS, którzy weszli w skład nowego klub to Mirosław Lach, Jerzy Józef Skoczylas i Michał Piechel. Zostali oni usunięciu z klubu PiS w połowie grudnia ubiegłego roku, po tym jak zagłosowali za projektem budżetu Wrocławia na 2021 r.

Przed głosowaniem projektu budżetu, będący wówczas w koalicji rządzącej Wrocławiem radni Nowoczesnej publicznie sugerowali, że jeżeli nie zostaną uwzględnione ich wnioski budżetowe, to mogą nie poprzeć projektu uchwały budżetowej. Podczas głosowanie okazało się, że pomimo nieuwzględnienia tych wniosków Nowoczesna zagłosowała za budżetem.

W efekcie dwa tygodnie temu powstał Klubu Radnych "Współczesny Wrocław", do którego w środę dołączył Zieliński.

Po przetasowaniach w Radzie Miejskiej Wrocławia w „klubie prezydenckim” jest 18 radnych. Będący w opozycji PiS ma 9 radnych. Klub Radnych Nowoczesna liczy 6 osób, a nowy Klubu Radnych "Współczesny Wrocław" – 4. Odejście Zielińskiego oznacza, że bez głosów Współczesnego Wrocławia i Nowoczesnej nie da się już zbudować w radzie miejskiej większości.