Jacek Sutryk

i

Autor: mat. prasowe

Wiceprezydent Wrocławia odwołany. Zmiany w Radzie Miejskiej

2021-01-21 9:12

Adam Zawada (Nowoczesna) został odwołany z funkcji wiceprezydenta Wrocławia. Odwołanie związane jest ze zmianami w Radzie Miejskie Wrocławia i utworzeniem większościowego „kllubu prezydenckiego”. W nowym klubie nie ma radnych Nowoczesnej, którzy dotychczas byli w koalicji rządzącej stolicą Dolnego Śląska.

Adam Zawada nie jest już wiceprezydentem Wrocławia. Dotychczas we wrocławskim magistracie było czterech wiceprezydentów, ale Jacek Sutryk zdecydował, że stanowisko zwolnione przez Zawadę nie będzie obsadzane. Podlegający Zawadzie Departament Zrównoważonego Rozwoju będzie teraz bezpośrednio nadzorowany przez prezydenta miasta.

- Decyzja jest konsekwencją zmian w Radzie Miejskiej Wrocławia - utworzenia klubu prezydenckiego, a także klubu Współczesny Wrocław, w skład którego weszło dwóch radnych Nowoczesnej - poinformował dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia Przemysław Gałecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Jacek Sutryk silny jak nigdy. Może się teraz pozbyć Nowoczesnej

Nowy, większościowy klub w Radzie Miejskiej Wrocławia - Klub Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa - powstał w ubiegłym tygodniu. W jego skład wchodzi 19 radnych z Koalicji Obywatelskiej, klubu radnych "Sojusz dla Wrocławia" oraz trzech byłych radnych PiS. Byli już radni PiS, którzy weszli w skład nowego klubu - Mirosław Lach, Jerzy Józef Skoczylas i Michał Piechel - zostali usunięciu z klubu PiS w połowie grudnia, po tym jak zagłosowali za projektem budżetu Wrocławia na 2021 rok.

Przed głosowaniem projektu budżetu, będący wówczas w koalicji rządzącej Wrocławiem radni Nowoczesnej publicznie sugerowali, że jeżeli nie zostaną uwzględnione ich wnioski budżetowe, to mogą nie poprzeć projektu uchwały budżetowej. Podczas głosowanie okazało się, że pomimo nieuwzględnienia tych wniosków Nowoczesna zagłosowała za budżetem.

ZOBACZ TEŻ: Rada Miejska Wrocławia. PiS uratuje Jacka Sutryka i wyrzuci Nowoczesną na margines?

Radni Nowoczesnej nie budują nowego „prezydenckiego klubu”, a dwoje z nich - Tadeusz Grabarek oraz Tomasz Hanczarek - wraz z Michałem Górskim (do tej pory w klubie KO) poinformowali w ubiegły czwartek o utworzeniu nowego klubu. Nosi on nazwę Klubu Radnych "Współczesny Wrocław" i na razie zrzesza 3 osoby.

Po zmianach w Radzie Miejskiej Wrocławia w nowym „klubie prezydenckim” jest 19 radnych. Będący w opozycji PiS ma 9 radnych. Klub Radnych Nowoczesna liczy 6 osób, a nowy Klubu Radnych "Współczesny Wrocław" - 3.

Wrocław nie ma przed Tobą tajemnic? Sprawdź swoją wiedzę o stolicy Dolnego Śląska!

Pytanie 1 z 10
Która rzeka nie uchodzi do Odry na terenie Wrocławia?
Niezagospodarowana działka koło Stadionu Wrocław