Elektryczne autobusy, które będą jeździły po Wrocławiu dopiero zostaną wyprodukowane (zdjęcie poglądowe)

i

Autor: Muri/CCA-SA 4.0/wikimedia.org Elektryczne autobusy, które będą jeździły po Wrocławiu dopiero zostaną wyprodukowane (zdjęcie poglądowe)

Wrocław kupuje elektryczne autobusy. Na razie testowo i tylko kilka

2017-08-03 18:40

Początkowo takich pojazdów ma kursować po stolicy Dolnego Śląska siedem. Jeśli się sprawdzą, ich liczba zwiększy się do być może nawet 50. To skutek porozumienia, jakie MPK i miasto Wrocław podpisały z rządowym Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Jeszcze nie wiadomo na jakiej trasie będą jeździły autobusy, ale ma zostać wybrana taka, która w razie problemów z pojazdami nie spowoduje dużych korków  w mieście. MPK ma w ciągu miesiąca wskazać linię, na której pojawią się elektryczne autobusy.

Kiedy będziemy jeździć ekologicznymi pojazdami?

Pierwsza wrocławska linia autobusu elektrycznego ma być uruchomiona do końca 2019 roku lub na początku roku 2020. Jeśli autobusy się sprawdzą, MPK Wrocław ma zagwarantowaną opcję zamówienia kolejnych 43 sztuk.

- Żebyśmy mogli wdrożyć projekt w życie, swoje zobowiązania musi wypełnić najpierw rząd, zapewniając odpowiednie ceny pojazdów, dofinansowanie i infrastrukturę, a przede wszystkim producenci autobusów, którzy te pojazdy wyprodukują - podkreśla Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

Pojazdy mają być właśnie tańsze od innych tego typu oferowanych na rynku ( teraz cena autobusów elektrycznych jest dwa razy większa niż tych normalnych) , i to zarówno pod względem ceny zakupu jak i eksploatacji. Mają nie być droższe niż dwa mln za autobus typu solo i dwa mln dwieście zł za przegubowy. Za to odpowiada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które pracuje nad tym razem z producentami autobusów.

Poza tym to rząd ma zapewnić infrastrukturę niezbędną do ładowania pierwszych siedmiu autobusów elektrycznych, które będą jeździły po Wrocławiu.

Czy Wrocław kupi kolejne autobusy elektryczne?

- Jeżeli będzie to autobus, którego zakup będzie się zwyczajnie opłacał, podejmiemy ostateczną decyzję o jego nabyciu. Najważniejszymi kryteriami, którymi będziemy się kierować, będzie cena autobusów, wysokość dotacji zewnętrznych, koszty eksploatacji oraz oczywiście pewność, że autobus spełnia nasze wszystkie techniczne wymagania – podkreśla Jolanta Szczepańska.

W lutym tego roku 41 polskich miast i gmin, w tym  Wrocław, podpisało z rządem RP listy intencyjne. Zadeklarowało w nich chęć skorzystania z propozycji rządowej wprowadzenia lub zwiększenia udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej. Testy elektrycznych autobusów we Wrocławiu to kolejny krok w tej sprawie.

Czytaj także: Bankomat wypłacił mu prawie pięć tysięcy złotych, które nie były jego. Trafi do więzienia?