Polecany artykuł:
Wrocławska straż miejska podczas patrolowania miasta zwróciły uwagę na kobietę, która zaczepia przechodniów, w rejonie ulic Kotlarskiej i pl. Nowy Targ. Z obserwacji wynikało, że najpierw ludziom podawana jest do podpisu lista, a po chwili kobiecie przekazywane są pieniądze. W związku z popełnionym wykroczeniem, patrol wylegitymował kobietę.
>>> Wrocław: Nie pamiętasz ile masz punktów karnych? Nie musisz jechać na komisariat, możesz to sprawdzić w Internecie!
Ta tłumaczyła, że nie zna języka polskiego, przyjechała ze Szwecji, a w najbliższych dniach wraca do Rumunii. W wyniku ustaleń okazało się, że pieniądze zbierane są na „Stowarzyszenie Regionalne Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie”. Strażniczki poprosiły o okazanie zgody na prowadzenie zbiórki. W związku z brakiem stosownych zezwoleń oraz podejrzeniem popełnienia przestępstwa na miejsce został wezwany patrol policji, który przewiózł kobietę na komisariat.
Nie dajcie się oszukać!
Wrocławskie służby ostrzegają, zarówno mieszkańców jak i turystów przed fałszywymi wolontariuszami, którzy zbierają środki na fundacje, za rodziców chorych dzieci, wykorzystując drastyczne zdjęcia i historie. Rozsyłają e-maile z prośbą o pomoc, dzwonią, handlują cegiełkami, kartkami, kwiatami czy figurkami, zaczepiają na ulicy. Wszystko z „myślą o potrzebujących”. Tymczasem zebrane pieniądze trafiają do ich kieszeni...
>>> Agresywny 29-latek demolował klatkę schodową na jednym z osiedli. Miał 2,5 promila alkoholu w organizmie
Oczywiście, warto pomagać, ale róbmy to z głową. Dokładnie wypytujmy osobę, która prowadzi sprzedaż na cele charytatywne bądź zbiórkę, kogo reprezentuje i czy zbiórka została zgłoszona. Na przeprowadzenie każdej zbiórki ogólnopolskiej (również internetowej) wymagana jest zgoda Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Lokalnej – zgoda władz samorządowych. Zbiórki muszą być zgłoszone również na portalu www.zbiorki.gov.pl.