Mykwa ta znajduje się w piwnicach Synagogi Pod Białym Bocianem w Dzielnicy Czterech Świątyń we Wrocławiu. Plany budowy pochodzą prawdopodobnie z końca XIX w. a sama mykwa prawdopodobnie została wybudowana w 1901 r. Najstarszy dokument, czyli instrukcja obsługi tej mykwy, pochodzi ze stycznia 1902 r. Przetrwała pierwszą i drugą wojnę, a koniec jej funkcjonowania to lata 70 XX w. Były to lata przełomu w dla społeczności żydowskiej.
Remont mykwy
Najważniejsze w trakcie restaurowania, było zachowanie jej oryginalnych elementów. Z tamtych lat przetrwały między innymi okładziny ścienne, kafelki, wanny i basen, który początkowo był pojedynczy, ale prawdopodobnie w trakcie II wojny światowej został podzielony na dwa w celach typowo rekreacyjnych. Remont był nadzorowany przez specjalistę, rabina z Izraela. Ma ona łączyć funkcje religijne, kulturowe i prezentacji detalu architektonicznego.
>>> Pies powieszony na smyczy obok schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]
Mykwa teraz
- W tym obiekcie zaplanowaliśmy, już w zasadzie są gotowe, wystawy dotyczące, no takiego życia, cyklu życia żydowskiego, więc tutaj będą zwiedzający mogli się zapoznać, zarówno z tym takim klasycznym, tradycyjnym, religijnym cyklem życia żydowskiego, ze świętami, tradycją żydowską, zwyczajami żydowskimi (...) To co ciekawe, to tutaj również planujemy koncerty, więc nad basenem będzie scena na której będą mogły odbywać się. Tych elementów w górze są video projektory, które rzucają, także tutaj mnóstwo jest multimediów które są poukrywane.
Więcej w materiale reportera Radia ESKA Krzyśka Staszkiewicza: