We Wrocławiu gminnych podwórek jest około 450. W ciągu ostatnich lat miasto wyremontowało 40 z nich. W tym roku z budżetu Wrocławia pójdą na to ponad cztery miliony złotych.
Największe remonty przejdą przestrzenie między budynkami przy Trzebnickiej i Myśliwskiej, Kniaziewicza i Dąbrowskiego.
- Będzie remont niewielkich, ale dość trudnych w realizacji podwórek wzdłuż ulicy Hallera. Będziemy te podwórka cywilizować, stawiać tam różne elementy małej architektury, nowe drogi, chodniki. Tam gdzie się da, postawimy place zabaw. Wszystko, na co tylko pozwoli teren będziemy starali się zapewnić - tłumaczy Urszula Hamkało, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego.
Śmietniki i szarość
Na Przedmieściu Oławskim zmian mogą spodziewać się mieszkańcy Traugutta i Pułaskiego. Jednak tam potrzeb jest o wiele więcej.
- Jest za mało zieleni, niestety. Jest buro, ponuro, smutno - przekonuje jedna z wrocławianek.
- Wszystkie podwórka nadają się do remontu. Dzieci teraz nie wychodzą na podwórka, bo nawet nie mają gdzie się bawić - dołącza inny mieszkaniec miasta.
- Wrocław jest naprawdę ogromny i wyremontowanie 10 podwórek to jest mało. To powinno być 100 - 200 - twierdzi kolejny.
- Zaniedbane, brudne i nic na nich nie ma oprócz śmietników. I to bardzo brzydkich śmietników - podsumowuje jeszcze inna zapytana.
Jak załatwić sobie remont podwórka?
Każdy może zgłosić swoje podwórko do remontu. Doprowadzenie do odnowy terenu nie jest jednak takie łatwe. Urzędnicy tłumaczą, że prace związane z zagospodarowaniem wnętrz międzyblokowych są skomplikowane i kosztowne.
Żeby załatwić remont podwórka, trzeba wysłać pismo do Zarządu Zasobu Komunalnego poprzez stronę zzk.wroc.pl. Jeśli urzędnicy zaakceptują wniosek, projekt remontu podwórka musi przejść wiele konsultacji: z mieszkańcami, radami osiedli, musi być też sprawdzony pod względem zgodności z różnymi dokumentami.
Do współfinansowania remontu podwórka można też namówić swoją wspólnotę mieszkaniową albo powalczyć o pieniądze z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:
Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs: