Zamknięte szlaki w Karkonoszach. Żeby górskie kury mogły uprawiać seks [MAPY, AUDIO]

2018-04-20 18:12

Niektóre fragmenty szlaków w Karkonoszach będą zamknięte aż do końca maja żeby mogła zapanować prawdziwie wolna miłość wśród... cietrzewi.

Ruszył okres godowy cietrzewi. Z tego powodu Karkonoski Park Narodowy czasowo zamknął ścieżki przebiegające przez siedliska, odradzającego się w Karkonoszach kuraka.    

- Żeby im nie przeszkadzać, jak co roku, zamknęliśmy wybrane odcinki - tłumaczy rzecznik KPN Michał Makowski. - Cietrzewie to jeden z najbardziej wrażliwych i płochliwych gatunków ptaka jaki w ogóle istnieje w Polsce. Bardzo szybko się płoszą. Przestraszone rzadko wracają danego dnia na obszar tokowiskowy. Cały dzień jest stracony jeśli chodzi o możliwość zapłodnienia - wyjaśnia Makowski.

Aby górskie kury mogły romansować bez przeszkód przynajmniej do końca maja zamknięte będą:

  • szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu. Obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone szlakiem czerwonym przez teren Republiki Czeskiej.

odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego. Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.

  • odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem.
  • Odcinki te zostały oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia.
    Zamknięty do końca maja będzie również szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu. Obejście do schroniska Samotnia, tak jak przez całą zimę, jest poprowadzone drogą transportową.

    Obecnie w Karkonoszach żyje około 40 cietrzewi.

    Posłuchaj wypowiedzi Michała Makowskiego z Karkonoskiego Parku Narodowego:

    Czytaj także: Przy drugiej próbie mu się udało. Zobacz film z wspinaczki bez zabezpieczenia na Iglicę! [WIDEO]