Pojazd ma być gotowy na przyszłoroczne wakacje

i

Autor: facebook.com/ZeroEmissionCar Pojazd ma być gotowy na przyszłoroczne wakacje

Zero Emission Car. Elektryczny samochód do driftu [AUDIO, WIDEO]

2015-06-10 13:13

Samochód wyścigowy, który ładuje się w gniazdku elektrycznym? I to już za chwilę! Na Politechnice Wrocławskiej powstaje ZEC (Zero Emission Car) – samochód przeznaczony do driftu, czyli sportowej jazdy "bokiem" w kontrolowanym poślizgu.

Konstrukcja Koła Naukowego studentów Politechniki Wrocławskiej będzie przełomowa – bo napędzana małym silnikiem elektrycznym. Sprawie przyjrzał się reporter Radia ESKA, Marcin Janiszewski.

- Chcemy trochę przełamać konwenanse. Zamierzamy pokazać, że pojazdy elektryczne odnajdują się nawet w motosporcie. Po stronie zalet mamy tu też oczywiście ekologię i ekonomię – opowiada Zbigniew Żelazny, jeden z twórców samochodu.

Takie cuda tworzą nasi studenci! Członkowie Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych projektują Zero Emission Car -...Posted by Politechnika Wrocławska on 19 maja 2015

Dorówna modelom spalinowym?

Auto ma nadawać się także do wyścigów. Jednak samochody, które w nich startują, to zwykle bardzo mocne modele spalinowe. Jak młodzi konstruktorzy chcą zrobić to samo, tyle że z silnikiem elektrycznym?

- Mamy tę przewagę, że w napędzie elektrycznym moment obrotowy dostępny jest od samego początku, przez co nagłym kopnięciem w pedał gazu możemy zrywać przyczepność między kołami a nawierzchnią i wprowadzać auto w drift – wyjaśnia Żelazny.

Sam silnik ma być bardzo malutki. - Waży on niespełna 12 kg, ma średnicę 30 cm, ale generuje dużą moc – zapewnia. Co więcej, samochód ma osiągać prędkość rzędu 150 km/h

Posłuchaj rozmowy Marcina Janiszewskiego ze Zbigniewem Żelaznym:

Musisz zobaczyć to auto:

To nie jedyny ich wynalazek

Pojazd ma być gotowy na przyszłoroczne wakacje. Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej buduje także elektryczne motocykle. Dość wspomnieć, że rok temu ich LEM (Lekki Elektryczny Motocykl) wygrał konkurs w Barcelonie.

W tym roku przygotowywany jest kolejny jednoślad – zgodnie z zadaniem konkursowym, przeznaczony do rozwożenia pizzy. Pomóc ma w tym specjalny pojemnik na jedzenie, z kontrolowaną elektronicznie temperaturą i wilgotnością.

Poczynania młodych naukowców możesz śledzić na profilu Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych oraz bezpośrednim profilu samochodu ZEC.