Kamieniec Ząbkowicki stara się o prawa miejskie

i

Autor: Stary1995 / Commons Wikimedia

Zmiany na mapie Dolnego Śląska. 1 stycznia pojawi się nowe miasto!

2020-12-30 12:34

1 stycznia na Dolnym Śląsku pojawi się nowe miasto. Z początkiem nowego roku prawa miejskie zyska Kamieniec Ząbkowicki. Akty nadania statusu miasta 10 miejscowościom wręczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Tym samym od 1 stycznia liczba miast w Polsce wzrośnie do 954.

Na Dolnym Śląsku przybędzie nowe miasto. Od 1 stycznia status miasta zyska Kamieniec Ząbkowicki. Akt nadania praw miejskich wójt gminy odebrał we wtorek (29 grudnia) podczas uroczystości w Kancelarii Premiera.

- Do tej zmiany, jaka zapisze się w historii gminy, przygotowywaliśmy się od wielu lat - napisał w mediach społecznościowych wójt gminy Kamieniec Ząbkowicki, Marcin Czerniec. - Nie brakowało trudnych etapów, ale na całej drodze wielu ludzi pracowało nad tym, aby status gminy miejsko-wiejskiej otworzył przed kamienieckim samorządem nowe szanse rozwoju. Teraz jesteśmy już na tej drodze i uczynimy wszystko, aby jak najlepiej wykorzystać sprzyjające nam okoliczności.

Kamieniec Ząbkowicki znajduje się w powiecie ząbkowickim. Jest siedzibą gminy Kamieniec Ząbkowicki i liczy sobie blisko 5 tys. mieszkańców. Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości sięgają końca XI wieku, kiedy to książę Czech Brzetysław II wybudował w Kamieńcu warownię obronną. Główną atrakcją nowego miasta jest zespół pałacowy wzniesiony w XIX wieku przez królewnę niderlandzką i księżną pruską Mariannę Orańską.

Wraz z Kamieńcem Ząbkowickim status miasta zyskało 9 innych miejscowości w Polsce: Goraj, Kamionka, Solec nad Wisłą, Sochocin, Wiskitki, Dubiecko, Wodzisław, Budzyń i Koźminek. Tym samym od 1 stycznia liczba polskich miast wzrośnie do 954.

QUIZ. Test z geografii. Trzy atrakcje turystyczne - dopasujesz miasto?

Pytanie 1 z 15
Posąg Cristo Rei. plaża Carcavelos, Pomnik Padrao dos Descobrimentos:
Park iluminacji w zamku Topacz