Audytorium Chemii powstało w latach 1970 0 1971. Zaprojektowali je z najdrobniejszymi szczegółami (wymyślając nawet projekty ławek) Krystyna i Marian Barscy. Audytorium to, jak tłumaczą przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego,: "część składającego się z trzech elementów zespołu architektonicznego, wraz z 10-kondygnacyjnym wieżowcem i 3-kondygnacyjnym laboratorium". Czyli tak naprawdę zabytkiem są dwie sale na pierwszym piętrze.
Zabytek nie do oglądania
Budynek stoi nieczynny. Od dawna nie było tam remontu. Obiekt nie spełnia obecnych standardów architektonicznych. W większej z sal Audytorium jest tyle drewna, że sprostanie normom przeciwpożarowym to prawdziwe wyzwanie.
Co się stanie z Audytorium Chemii?
Jakiś czas temu głośno dyskutowano o tym co zrobić z tym obiektem. W 2014 roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury ogłosiło konkurs, w którym studenci mogli zgłaszać pomysły na zagospodarowanie Audytorium Chemii. Pojawiły się różne sugestie, na przykład żeby zrobić tam klubokawiarnię czy centrum kultury, ale nic takiego się nie wydarzyło. I jak na razie się nie wydarzy.
- Nie ma pomysłu na szybkie rozwiązanie tej sprawy. Nic nowego się w tym temacie nie dzieje. Sala nie może być wykorzystywana do celów dydaktycznych. Ponieważ Audytorium jest zabytkiem, budynek i jego wyposażenie są pod ochroną - tłumaczy doktor Ryszard Balicki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego.