Zorza polarna to zjawisko świetlne, które jest wynikiem uderzenia w Ziemię strumienia wiatru słonecznego. Ma być widoczna na polskim niebie pomiędzy godziną 22.00 a 1.00, ale zaledwie przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Tak prognozują specjaliści z Amerykańskiej Narodowej Administracji do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA).
Czy zobaczymy zorze polarną we Wrocławiu?
Ostatni raz zjawisko mogli podziwiać jesienią 2018 roku mieszkańcy północnej Polski. Tym razem szansę na jej obserwację mają również mieszkańcy centralnej części kraju. Jest też niewielka nadzieja, że uda się ją dojrzeć na Dolnym Śląsku. Najlepiej do obserwacji wybierać miejsca jak najmniej zanieczyszczone światłem.
Ponieważ zjawisko dużo słabiej widać nad Polską niż nad krajami najbardziej wysuniętymi na północ Europy, w naszym państwie będzie można je dostrzec jako delikatną poświatę nad horyzontem.
>>> E-dowód 2019. Już wkrótce będą nowe, elektroniczne dowody osobiste [ZDJĘCIA]
Jak fotografować zorzę polarną?
Do tego celu najbardziej nadają się obiektywy szerokokątne. Fotografowie zalecają, aby przy fotografowaniu zorzy polarnej unikać wszelkich filtrów, które mogą powodować zniekształcenia. Aparat należy umieścić nieruchomo na statywie i zastosować następujące ustawienia: ISO 400-800, przysłona f2,8 - f4, czas naświetlania: 15-60 sekund.