Koronawirus w Polsce

i

Autor: SHUTTERSTOCK

40 tys. zakażeń koronawirusem dziennie? Niepokojące prognozy wrocławskich naukowców

2021-10-29 10:20

Nawet 40 tys. przypadków zakażenia koronawirusem dziennie może być diagnozowanych w szczycie czwartej fali epidemii w Polsce - wynika z analiz przeprowadzonych przez wrocławskich naukowców. Naukowcy ostrzegają, że duży problem może stanowić obłożenie łóżek szpitalnych, których w szczycie epidemii może być potrzebnych ponad 40 tys.

Według naukowców szczyt czwartej fali epidemii koronawirusa przypadnie w Polsce w połowie grudnia. Analizy dotyczące rozwoju epidemii w Polsce prowadzi grupa MOCOS Wrocław, w skład której wchodzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz eksperci z Nokia Wrocław, EY GDS Poland oraz MicroscopeIT. Zespół zajmuje się analizą ryzyka, tworzy prognozy na kolejne dni i tygodnie, a także rekomendacje jak zwalczyć COVID-19. 

Prognozy mówią, że w szczycie czwartej fali może być diagnozowanych nawet 40 tys. przypadków zakażenia dziennie, a liczba zgonów może sięgnąć 240 dziennie.

- Jest jednak dużo czynników wpływających na liczbę zakażeń, na przykład liczba testów - mówi Marcin Bodych z grupy MOCOS. - Jeśli chodzi o zgony, tu jest lepiej niż w trzecie fali. Ma to głównie związek ze szczepieniami, które bardzo obniżają ryzyko zgonu.

- Niepokojące są przy tym nasze szacunki dotyczące liczby potrzebnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Będzie to ponad 40 tys. To duży problem – mówi prof. Tyll Krüger z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr, zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii. - Im wcześniej zostaną wprowadzone restrykcje, tym ta liczba będzie mniejsza.

Zdaniem naukowca wyhamowanie dynamiki epidemii można uzyskać wprowadzając obostrzenia epidemiczne – np. ograniczając wejścia do restauracji tylko dla osób zaszczepionych, wprowadzając zajęcia zdalne dla studentów czy powszechne testowanie wszystkich dzieci w szkołach.

Sonda
Czy uważasz, że ze względu na czwartą falę koronawirusa, szkoły i przedszkola powinny zostać zamknięte?
dr Maciej Hamankiewicz: Zaszczepieni powinni mieć przywileje. Oblaliśmy egzaminz pandemii