Cmentarze 1 listopada zamknięte dla niezaszczepionych. Kontrowersyjna rada eksperta. Rząd już podjął decyzję!

i

Autor: PAWEŁ SKRABA/ SUPER EXPRESS Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce. Jakie obostrzenia wprowadzi rząd w listopadzie? Czy cmentarze 1 listopada będą zamknięte?

Koronawirus. Obostrzenia na 1 listopada: zamknięte cmentarze i szkoły? Niedzielski: - Nie było takiego założenia. To nas czeka w szczycie 4 fali pandemii

2021-10-28 15:33

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Wprowadzenie obostrzeń wydaje się być kwestią czasu. Czy rząd planuje nowe obostrzenia już na 1 listopada 2021? O tym, jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych podczas 4 fali koronawirusa wypowiadał się już minister zdrowia Adam Niedzielski. Wielu ekspertów uważa, że nie da się opanować kolejnej fali pandemii bez stanowczych działań i obostrzeń, szczególnie dla osób niezaszczepionych. Jakie decyzje podejmie rząd? Więcej w artykule na se.pl.

Koronawirus. Obostrzenia na 1 listopada

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Drastyczny wzrost zakażeń zbiega się w czasie z 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych. To czas, kiedy Polacy tłumnie ruszą na cmentarze, a co za tym idzie - ryzyko zakażenia koronawirusem może bardzo wzrosnąć. Eksperci wskazują, że konieczne są stanowcze działania rządu, które zahamują przyrost nowych zakażeń. Lekarze i wirusolodzy podkreślają, że najważniejsze jest ograniczenie kontaktów osób niezaszczepionych. Czy rząd posłucha tych zaleceń i wprowadzi obostrzenia dla niezaszczepionych już od 1 listopada 2021? Na razie nic na to nie wskazuje. Choć minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że sytuacja związana z koronawirusem w Polsce staje się już bardzo poważna, rząd nie planuje wprowadzenia całkowitego lockdownu, ani zamknięcia szkół.

Obostrzenia od 1 listopada. Zamknięte cmentarze i szkoły?

Dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze - podkreślił Adam Niedzielski w rozmowie z PAP. - Szkoły pozostaną otwarte - zapewnił ponadto minister. Ewentualne decyzje dotyczące wprowadzania kolejnych obostrzeń mają zapaść na początku listopada. Minister podkreślił, że to, czy i jakie obostrzenia wprowadzi rząd, będzie zależeć od rozwoju 4 fali pandemii koronawirusa w Polsce i liczbie nowych zakażeń. Adam Niedzielski podkreślił także, że początkowo dodatkowe obostrzenia w trakcie czwartej fali pandemii nie były brane pod uwagę. - Ani ja, ani premier, nie planowaliśmy wprowadzania obostrzeń w sytuacji, gdyby realizował się założony wcześniej scenariusz przebiegu IV fali pandemii, czyli 5 tys. zakażeń dziennie na koniec miesiąca. Nie było takiego założenia - podkreślił minister.

Decyzje będą zapadać na początku listopada. Musimy mieć jasność, co do przebiegu rozwoju pandemii w ostatnim tygodniu października. Chcę jednak podkreślić, że dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze. Wiemy, co się dzieje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Wiemy, co oznacza zamykanie gospodarki dla firm i PKB. Ale oczywiście bierzemy pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić jakieś zdecydowane działania, jeśli będzie ryzyko, że system ochrony zdrowia będzie zagrożony paraliżem - Adam Niedzielski, minister zdrowia, w rozmowie z PAP.

Obostrzenia 1 listopada. Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych?

Jednym z proponowanych obostrzeń, które rząd mógłby wprowadzić 1 i 2 listopada jest zamknięcie cmentarzy. Przypomnijmy, że na taki ruch rządzący zdecydowali się w zeszłym roku na ostatnią chwilę, co spotkało się z dużym niezadowoleniem społecznym. Ucierpieli także sprzedawcy i producenci kwiatów oraz zniczy, którzy do sezonu przygotowywali się przez cały rok. W związku z dniem Wszystkich Świętych 2021 również pojawia się propozycja zamknięcia cmentarzy. Najczęściej mówi się jednak zamknięciu dostępu do nekropolii dla osób niezaszczepionych. Taką propozycję wygłosił na przykład we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, kardiolog i rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Pierwsza rzecz, którą bym zrobił, to zamknąłbym cmentarze 1 i 2 listopada, ale tylko dla osób niezaszczepionych - zaproponował. O szczegółach czytaj w materiale: 1 listopada cmentarze zamknięte dla niezaszczepionych. Szokująca rada eksperta. Rząd już zdecydował!

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?

Przeczytaj także: Paszport covidowy - jak pobrać? Bez dowodu zaszczepienia możesz mieć problemy!