Koronawirus. Obostrzenia na 1 listopada: zamknięte cmentarze i szkoły? Niedzielski: - Nie było takiego założenia. To nas czeka w szczycie 4 fali pandemii

2021-10-28 15:33
Cmentarze 1 listopada zamknięte dla niezaszczepionych. Kontrowersyjna rada eksperta. Rząd już podjął decyzję!
Autor: PAWEŁ SKRABA/ SUPER EXPRESS Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce. Jakie obostrzenia wprowadzi rząd w listopadzie? Czy cmentarze 1 listopada będą zamknięte?

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Wprowadzenie obostrzeń wydaje się być kwestią czasu. Czy rząd planuje nowe obostrzenia już na 1 listopada 2021? O tym, jak będzie wyglądało Wszystkich Świętych podczas 4 fali koronawirusa wypowiadał się już minister zdrowia Adam Niedzielski. Wielu ekspertów uważa, że nie da się opanować kolejnej fali pandemii bez stanowczych działań i obostrzeń, szczególnie dla osób niezaszczepionych. Jakie decyzje podejmie rząd? Więcej w artykule na se.pl.

Koronawirus. Obostrzenia na 1 listopada

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Drastyczny wzrost zakażeń zbiega się w czasie z 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych. To czas, kiedy Polacy tłumnie ruszą na cmentarze, a co za tym idzie - ryzyko zakażenia koronawirusem może bardzo wzrosnąć. Eksperci wskazują, że konieczne są stanowcze działania rządu, które zahamują przyrost nowych zakażeń. Lekarze i wirusolodzy podkreślają, że najważniejsze jest ograniczenie kontaktów osób niezaszczepionych. Czy rząd posłucha tych zaleceń i wprowadzi obostrzenia dla niezaszczepionych już od 1 listopada 2021? Na razie nic na to nie wskazuje. Choć minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że sytuacja związana z koronawirusem w Polsce staje się już bardzo poważna, rząd nie planuje wprowadzenia całkowitego lockdownu, ani zamknięcia szkół.

Obostrzenia od 1 listopada. Zamknięte cmentarze i szkoły?

Dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze - podkreślił Adam Niedzielski w rozmowie z PAP. - Szkoły pozostaną otwarte - zapewnił ponadto minister. Ewentualne decyzje dotyczące wprowadzania kolejnych obostrzeń mają zapaść na początku listopada. Minister podkreślił, że to, czy i jakie obostrzenia wprowadzi rząd, będzie zależeć od rozwoju 4 fali pandemii koronawirusa w Polsce i liczbie nowych zakażeń. Adam Niedzielski podkreślił także, że początkowo dodatkowe obostrzenia w trakcie czwartej fali pandemii nie były brane pod uwagę. - Ani ja, ani premier, nie planowaliśmy wprowadzania obostrzeń w sytuacji, gdyby realizował się założony wcześniej scenariusz przebiegu IV fali pandemii, czyli 5 tys. zakażeń dziennie na koniec miesiąca. Nie było takiego założenia - podkreślił minister.

Decyzje będą zapadać na początku listopada. Musimy mieć jasność, co do przebiegu rozwoju pandemii w ostatnim tygodniu października. Chcę jednak podkreślić, że dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze. Wiemy, co się dzieje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Wiemy, co oznacza zamykanie gospodarki dla firm i PKB. Ale oczywiście bierzemy pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić jakieś zdecydowane działania, jeśli będzie ryzyko, że system ochrony zdrowia będzie zagrożony paraliżem - Adam Niedzielski, minister zdrowia, w rozmowie z PAP.

Obostrzenia 1 listopada. Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych?

Jednym z proponowanych obostrzeń, które rząd mógłby wprowadzić 1 i 2 listopada jest zamknięcie cmentarzy. Przypomnijmy, że na taki ruch rządzący zdecydowali się w zeszłym roku na ostatnią chwilę, co spotkało się z dużym niezadowoleniem społecznym. Ucierpieli także sprzedawcy i producenci kwiatów oraz zniczy, którzy do sezonu przygotowywali się przez cały rok. W związku z dniem Wszystkich Świętych 2021 również pojawia się propozycja zamknięcia cmentarzy. Najczęściej mówi się jednak zamknięciu dostępu do nekropolii dla osób niezaszczepionych. Taką propozycję wygłosił na przykład we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, kardiolog i rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Pierwsza rzecz, którą bym zrobił, to zamknąłbym cmentarze 1 i 2 listopada, ale tylko dla osób niezaszczepionych - zaproponował. O szczegółach czytaj w materiale: 1 listopada cmentarze zamknięte dla niezaszczepionych. Szokująca rada eksperta. Rząd już zdecydował!

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?

Przeczytaj także: Paszport covidowy - jak pobrać? Bez dowodu zaszczepienia możesz mieć problemy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE