Ależ metamorfoza. Tak ma się zmienić kultowy budynek w centrum Wrocławia [WIZUALIZACJE]

i

Autor: Zarząd Inwestycji Miejskich

Ależ metamorfoza. Tak ma się zmienić kultowy budynek w centrum Wrocławia [WIZUALIZACJE]

2022-02-28 10:08

To już pewne. Wkrótce ruszy remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Efekt końcowy będzie robił wrażenie. Zobaczcie wizualizacje tego kultowego miejsca w samym centrum Wrocławia.

Przepiękny kompleks na Wzgórzu Partyzantów w centrum Wrocławia niszczał, a wręcz popadał w ruinę od lat. Od lat mówiło się również o jego remoncie. W końcu decyzja zapadła. Miasto rozstrzygnęło przetarg na inwestycję, która pozwoli odzyskać dla miasta piękne, zabytkowe obiekty i otworzy ponownie atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

Koszt rewitalizacji Bastionu Sakwowego na Wzgórzy Partyzantów ma wynieść niemal 27 mln zł. Od momentu podpisania umowy wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację zadania.

Miasto poinformowało o zakresie remontu w pierwszym etapie. W pierwszej kolejności wykonawca zajmie się:

  • Pawilonem perystylowym (dawna Reduta), gdzie odrestauruje salę kolumnową 200 m kwadratowych z zapleczem, przeprowadzi renowację elewacji i przyległego terenu;
  • Kolumnadą – m.in. kawiarnią, bufetem, sanitariatami, wybuduje pochylnie od strony fosy, która umożliwi dojazd osobom z niepełnosprawnościami, zajmie się podcieniami kolumnady, odrestauruje posadzki, sklepienia, schody, zabytkowe oświetlenie, a także taras nad kolumnadą, gdzie wzmocni stropy, odtworzy balustrady oraz oświetlenie zabytkowe;
  • Placem z fontanną – tutaj m.in. odrestauruje schody wraz z balustradami, skarpy, mury oporowe, przygotuje nową nawierzchnię placu, odrestaurowana zostanie fontanna, wprowadzi tu zieleń ozdobną.
Wzgórze Partyzantów odzyska dawny blask.

Przypomnijmy, że Wzgórze Partyzantów w roku 1990 zostało wydzierżawione na 40 lat przez firmę Retropol. Po początkowym sukcesie komercyjnym szybko doprowadzono jednak do jego upadku. W kompleksie powstawały kluby, dyskoteki, kasyna, restauracje i bary, powodując degradację funkcjonalną Wzgórza oraz obniżając jego status. Wzgórze przestało być postrzegane jako renomowane miejsce spotkań. Wraz z nim niszczała też przepiękna architektura, o którą władze miasta postanowiły walczyć i ostatecznie wygrały proces z firmą Retropol, odzyskując cały teren, na którym znajduje się kompleks.