Historią Krystiana Bali żyły media na całym świecie. Mężczyzna w 2003 roku wydał powieść "Amok". Trzy lata wcześniej zamordowano wrocławskiego biznesmena, w sposób identyczny jak opisany w powieści. Po publikacji "Amoku" Krystian Bala został oskarżony o zaplanowanie, zlecenie i kierowanie zabójstwem Dariusza J., domniemanego kochanka jego byłej żony.
Wrocław proces w "New York Timesie" i BBC
Ruszył wtedy najgłośniejszy proces poszlakowy w historii Polski. Jego przebieg relacjonowały miedzy innymi Guardian, New Yorker, Time, BBC, Daily Mail, The Washington Post, Der Spiegel, Le Figaro, Le Parisien i Telegraph. Bala został skazany na 25 lat więzienia.
Kościukiewicz i Wichłacz na ekranie
Film Katarzyny Adamik, córki Agnieszki Holland został oparty właśnie na tej historii. W rolę Bali wciela się tam Mateusz Kościukiewicz. Jego żonę gra Zosia Wichłacz, a prowadzącego w tej sprawie śledztwo inspektora Jacka Sokolskiego Łukasz Simlat.
Zobacz zwiastun "Amoku":
"Amok" w sądzie
Rodzina zamordowanego biznesmena próbowała, już przed premierą, zablokować dystrybucję filmu. Krewnym ofiary mordercy udało się uzyskać zakaz wykorzystywania danych i szczegółów życia osobistego ofiary w zwiastunach produkcji. W "Amoku" Adamik zabity mężczyzna ma inne imię i nazwisko niż w rzeczywistości, jednak według prawników jego żony oraz rodziców, kinowy trailer narusza ich dobra osobiste.
Polecany artykuł:
Dystrybutor postanowił jednak nie zmieniać sposobu promocji filmu. Przedstawiciele firmy tłumaczą, że w produkcji Adamik ofiara to postać fikcyjna.
Rodzina ofiary złożyła jednak pozew do sądu przeciwko dystrybutorowi thrillera w sprawie naruszenia dóbr osobistych. Tymczasem producent filmu pozwał bliskich zmarłego twierdząc, że robią mu zły PR.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Pauliny Szymoniak: