Zobaczcie jak wyglądały

Banknoty w PRL-u. Od 2 złotych do 2 milionów. Pamiętacie je wszystkie?

2023-01-10 14:25

Pamiętacie banknoty z PRL-u? Kiedyś były nawet „papierowe pieniądze” o nominale 2 złotych, z czasem – w początkach wolnej Polski – doszły do 2 milionów złotych. Zobaczcie jak wyglądały wszystkie banknoty w naszej galerii. Dla starszego pokolenia będzie to swoista podróż w czasie, dla młodszych odkrywanie czasów… słusznie minionych.

Banknoty w PRL-u. Zobaczcie jak wyglądały

Banknoty w PRL-u były wypuszczane w emisjach z datami od 1 lipca 1948 r. do 16 listopada 1993 r.. W obiegu były natomiast od 30 października 1950 r., do 31 grudnia 1996 r., a więc te ostatnie o wiele lat „przeżyły” Polskę ludową.

30 października 1950 ludzie niemal z dnia na dzień stracili swoje oszczędności. Na wymianę starych pieniędzy mieli tylko kilka dni, a i tak odbywała się ona po niekorzystnym kursie. Kolejna wielka zmiana odbyła się pod koniec 1974 roku, kiedy wprowadzono nowe banknoty z serii „Wielcy Polacy”.

Banknoty z okresu Polski ludowej przeżyły PRL, bowiem obowiązywały jeszcze przez wiele lat po transformacji ustrojowej. Ich żywot zakończyła wielka denominacja z roku 1995, choć płacić nimi można było jeszcze ponad rok.

Jak wyglądały banknoty w PRL-u? Zobaczcie w naszej galerii.

Cenne znalezisko we wrocławskim ZOO