Fabryka porcelany „Krzysztof” pada. Działała prawie 200 lat, teraz ludzi pójdą na bruk

i

Autor: /www.instagram.com/porcelanakristoff/

Zwolnienia grupowe w Wałbrzychu

Fabryka porcelany „Krzysztof” pada. Działała prawie 200 lat, teraz ludzie pójdą na bruk

2023-01-10 9:36

Powstała w 1831 roku, teraz pada. Fabryka porcelany Krzysztof w Wałbrzychu zostanie zlikwidowana, a pracownicy trafią na bruk. Ostatnia część załogi, która przetrwała wcześniejsze zwolnienia.

Wałbrzych. Fabryka Porcelany "Krzysztof" do likwidacji  

Kłopoty wałbrzyskiej fabryki porcelany "Krzysztof" zaczęły się w czasie pandemii COVID-19. Wcześniej załoga zakładu liczyła 320 osób, na koniec bieżącego roku było to już tylko 79 osób. W związku z licznymi lockdownami sprzedaż znacznie spadła, a większość zamówień została anulowana lub wstrzymana. Mimo trudności działalność fabryki była kontynuowana, aż do teraz.

Pod koniec 2022 roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu wpłynęło zgłoszenie dotyczące zwolnień grupowych w "Krzysztofie", które związane są z likwidacją zakładu. – W uzasadnieniu firma podała, że chodzi o zakończenie działalności gospodarczej, które jest spowodowane sytuacją na rynku gazu. Chodzi o wzrost cen surowca i brak podpisania umów na jego dostarczanie – powiedziała Gazecie Wyborczej Wałbrzych Marzena Radochońska, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

70-osobowa załoga, po okresie wypowiedzenia, trafi na bruk. Szczęście w nieszczęściu, wielu z pracowników ma już uprawnienia emerytalne. - Niestety, wraz z likwidacją Fabryki Porcelany Krzysztof kończy się w mieście po prostu pewna epoka. Szkoda, bo była to ostatnia z działających fabryk porcelany w Wałbrzychu – powiedział Wyborczej Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego magistratu.

Przypomnijmy, że „Krzysztof” działał w mieście prawie 200 lat. Założona w 1831 roku przez Carla Kristera fabryka przetrwała wiele zakrętów historii. W 1945 roku została przejęta przez państwo polskie, a na początku lat 90. ponownie sprywatyzowana.

Kłopoty branży ceramicznej 

Niestety, to nie koniec kłopotów w mieście i regionie w szeroko rozumianej branży ceramicznej. Zwolnienia grupowe planowane są również w Cersanicie. Według informacji „GW” chodzi o 230 osób z zakładów w Wałbrzychu, Opocznie, Krasnym Stawie oraz Kielcach.

Fatalnej sytuacji na rynku nie przetrwał również Zakład Porcelany „Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, który na początku 2022 roku został przejęty przez spółkę HM Investment. Jesienią tego roku trudności na runku gazu spowodowały wstrzymanie produkcji, która ostatecznie została wznowiona w listopadzie.

Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.