Teren, który zostanie zagospodarowany znajduje się w okolicy dużego centrum handlowego i ruchliwej ulicy Żmigrodzkiej. Od strony południowej i wschodniej otacza go gęsta zabudowa jednorodzinna oraz powstająca zabudowa wielorodzinna, a od północy graniczy z końcówką obwodnicy śródmiejskiej. Jest to część osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota. Zajmuje powierzchnię około 5 hektarów, która będzie pierwszym rekreacyjnym terenem w okolicy. O jego powstanie zabiegała rada osiedla.
Wychodząc naprzeciw tym staraniom, Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił pracowni projektowej PROMART przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu. Przewiduje ona podzielenie całego obszaru na dwie ogólne strefy: aktywnego wypoczynku i rekreacji oraz strefę uspokojoną z ogrodami, polanami i łąkami kwietnymi. Na zielonym klinie zaproponowano miejsca do uprawiania sportu (m.in. boiska i siłownię plenerową), place zabaw, wybieg dla psów, a także plac do organizacji imprez plenerowych. Aktualnie trwa etap konsultacji społecznych.
- Warto zaznaczyć, że pierwszym krokiem, aby na tym terenie zaczęło się coś dziać, będzie akcja "Wrośnij we Wrocław". Nasadzenia zieleni rozpoczną się już tej jesieni. Klin zieleni przy ul. Żmigrodzkiej i ul. Pakosławskiej to będzie kolejny teren przeznaczony na nasadzenia dla najmłodszych wrocławian. Chcemy tam na jesień posadzić ok. 300 drzew. - tłumaczy Aleksandra Ziemkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Pierwszy etap prac związanych z parkiem na Poświętnem prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku, jeśli Zarząd Zieleni uzyska finansowanie. Projekt już jest. Zakłada zazielenienie, wybieg dla psów czy pomost dla wędkarzy, a nawet przestrzenie do eventów.
>>> Przed nami święto wrocławskich miłośników jedzenia! 29 maja startuje Europa na Widelcu 2019 [AUDIO]
Drugim tematem, który może zainteresować mieszkańców południowej części Wrocławia, jest pomysł na wybudowanie parku na Wojszycach. W przypadku Klina Wojszyckiego sprawa jest bardziej skomplikowana. Obszar, na którym park miałby powstać, czyli teren leżący na Wojszycach i Jagodnie, to obecnie działki rolne należące do Skarbu Państwa - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Magistrat stara się o bezpłatne ich pozyskanie. Przepisy dopuszczają taką możliwość pod warunkiem przeznaczenia pod edukację publiczną, pomoc społeczną, ochronę zdrowia, kulturę, bądź kulturę fizyczną. Aby procedura mogła wystartować, niezbędne jest złożenie wniosku zawierającego koncepcję zagospodarowania terenu, termin realizacji inwestycji oraz planowane źródła jej sfinansowania. Przejęcie może dojść do skutku, jeśli zgodę na to wyrażą dyrektor KOWR i Minister Rolnictwa. Jeśli nie, wówczas o parku na tym terenie będzie można zapomnieć.