Rozstrzygnięto konkurs urbanistyczny pod hasłem „Akupunktura Miasta”, który w marcu ogłosili Urząd Miejski Wrocławia i wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
- Wygrany projekt długo konkurował z drugą nagrodą. Zastanawialiśmy się, czy ważniejsze jest: bardziej bogata przestrzeń publiczna, czy większy potencjał (wielkość). Okazało się, że wprowadzenie większej liczby użytkowników na ten teren ostatecznie zwyciężyło. Wygrani proponują nadbudowę skrzydeł dawnej poczty dworcowej oraz dwóch wieżowców, które flankują budynek kolei górnośląskiej. Co tworzy kompozycję 4 wież - tłumaczy Maciej Hawrylak, przewodniczący komisji konkursowej, przedstawiciel SARP.
Jury, łącznie z przedstawicielami magistratu, pierwszą nagrodę przyznali wrocławskiemu zespołowi w składzie: Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń. Jak zaznaczono, nagrodę przyznano za trafną i lapidarną odpowiedź na złożoną problematykę projektową.
II nagroda w konkursie:
W projekcie znajdują się takie elementy jak: kawiarnia, scena dla lokalnych wydarzeń artystycznych, galeria sztuki, muzeum kolejnictwa i sala wielofunkcyjna. Przewidziano fontannę przed wejściem głównym do dawnego budynku poczty i sadzawki w parku przy zabytkowym dworcu. Zieleni ma nie zabraknąć.
Właściwy obraz tego miejsca zaprezentuje Biuro Rozwoju Wrocławia, które będzie musiało opracować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co potrwa od 1 do 2 lat.
>>> Śmiech na zdrowie! Przekonają się o tym wrocławscy seniorzy [AUDIO]
Konkurs "Akupunktura Miasta" odbywa się w ramach wrocławskiego Festiwalu Architektury. "Miasto Otwarte" to hasło przyszłorocznej edycji. Za parę tygodni poznamy lokalizację wybraną wspólnie z miastem, która będzie bohaterem kolejnego konkursu.
Zagadką pozostaje jedynie budynek o tajemniczej nazwie "Dworzec Górnośląski", który przywodzi na myśl raczej inną część Polski. To jednak najstarszy, mieszczący się właśnie we Wrocławiu dworzec kolejowy w kraju. Uruchomiony został wraz z otwarciem pierwszego odcinka kolei z Wrocławia do Oławy, 22 maja 1842 r.