Znacie to miejsce?

Brama do piekieł czy źródło niezwykłej energii? Historia "śląskiego Olimpu"

2025-03-30 5:00

Polska skrywa wiele miejsc owianych magią i tajemnicami. Jedną z takich lokalizacji jest m.in. pewien masyw na Dolnym Śląsku, który nazywany jest "śląskim Olimpem". To miejsce owiane legendami o diabłach, czarownicach i ukrytych skarbach, które - według wielu - emanuje nietypową energią.

Wrocław SE Google News

Spis treści

  1. Od pogańskiego kultu do współczesnych legend. Co skrywa "śląski Olimp"?
  2. Góra Ślęża a ukryte skarby nazistów
  3. Co warto zobaczyć w okolicy Ślęży?

Od pogańskiego kultu do współczesnych legend. Co skrywa "śląski Olimp"?

Ślęża, wznosząca się na wysokość 717,5 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Przedgórza Sudeckiego i od dawna przyciąga rzesze turystów z okolic Wrocławia i nie tylko. Jej historia sięga czasów pogańskich, kiedy to góra była miejscem kultu, a dziś, oprócz walorów turystycznych słynie z licznych legend.

Jedna z nich głosi, że powstała w wyniku walki aniołów z demonami, którzy rzucali w siebie głazami, tworząc masyw skrywający wrota do piekieł. Mówi się również o sabatach czarownic i niezwykłej energii, którą można odczuć w tym miejscu. Co ciekawe, z tego względu, iż w przeszłości uważano, iż szczyt był siedzibą bogów, nazwano go "śląskim Olimpem".

Góra Ślęża a ukryte skarby nazistów

Ślęża skrywa nie tylko mroczne legendy o demonach i czarownicach, ale i opowieści o ukrytych skarbach. Krąży bowiem pogłoska, że w podziemnych korytarzach góry Niemcy ukryli łupy z czasów II wojny światowej - złoto i kosztowności. Marzenie o odnalezieniu tych bogactw wciąż rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów, którzy co roku odwiedzają okolicę w celu poszukiwań.

W galerii zdjęć poniżej zamieszczamy kilka fotografii szczytu. Zachęcamy do sprawdzenia

Co warto zobaczyć w okolicy Ślęży?

Wyprawa na Ślężę to jednak nie tylko zdobywanie szczytu! U podnóża góry czeka Sobótka, urokliwa miejscowość z zabytkowym rynkiem, kościołem św. Jakuba i świątynią św. Anny. Będąc w okolicy, warto również odwiedzić Zalew Sulistrowicki, idealny na relaks i aktywny wypoczynek oraz kapliczkę Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Innym ciekawym miejscem u podnóża szczytu jest Rezerwat Archeologiczny Będkowice leżący przy drodze z Sobótki do Sulistrowiczek.

Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd