Prąd zupełnie za darmo? To możliwe?
Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest droga i nieopłacalna? To przekonanie jest absolutnie błędne! Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze nie tylko w obliczu kryzysu klimatycznego, ale też dbałości o własne finanse. Słońce bowiem poza doskonałym wpływem na nasze samopoczucie, może pomóc w obniżeniu lub całkowitym zlikwidowaniu rachunków za prąd.
Jak to możliwe? Dzięki panelom fotowoltaicznym, które posiadają komponenty z krzemu, energia słoneczna zamieniana jest w energię elektryczną. Ta jest następnie pobierana przez nasze domowe urządzenia, a jej nadwyżka zwracana jest do sieci. Gdy potrzebujemy więcej prądu, nadwyżkę możemy "odebrać".

i
Panele działają nawet bez słońca!
To nie mit! Panele fotowoltaiczne działają także wtedy, gdy niebo jest pochmurne. Każdy panel składa się z wielu ogniw fotowoltaicznych, które pracują skutecznie, nawet wtedy, gdy słońce chowa się za chmurami. Ich wydajność może być niższa zaledwie o kilka procent.
Aby fotowoltaika działała jak najlepiej, powinniśmy montować panele na dachu i skierować je w stronę południową. Najmniej efektywna będzie ekspozycja na północ. Do montażu paneli fotowoltaicznych najlepiej zatrudnić profesjonalistów. Firmy, które dostarczają produkt specjalizują się również w instalacji. Tak jest m.in. w Leroy Merlin we Wrocławiu i w Mirkowie.
i
Opłaca się? Opłaca się!
To pytanie w kontekście odnawialnych źródeł energii pojawia się bardzo często. Odpowiedź wydaje się prosta - tak, opłaca się. Przede wszystkim, panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd dla naszego gospodarstwa domowego. Można je także łączyć z tradycyjnymi źródłami zasilania - najpierw pobierana będzie "zielona" energia, a dopiero potem ta z sieci.
Jeśli wyprodukujemy nadwyżkę energii, najpierw będziemy mogli ją zwrócić do sieci, a potem pobierać ją w mniej wydajnych okresach. Co ważne, tego typu instalacje są bardzo trwałe i dają dużą niezależność od dostawcy prądu.

i
Ile to kosztuje? Weź dofinansowanie!
Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych to spory wydatek, ale zwróci się już po 5-7 latach. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje wiele możliwości dofinansowania tego rodzaju inwestycji. Można skorzystać m.in. z państwowego programu "Mój prąd". Dotacja obejmuje nawet 50% kosztów kwalifikowanych.
Chcesz wiedzieć więcej o fotowoltaice i panelach fotowoltaicznych? A może jesteś już zdecydowany na zakup? Odwiedź Leroy Merlin we Wrocławiu lub w Mirkowie i uzyskaj pomoc specjalistów. Zobacz też więcej szczegółowych informacji w tym miejscu.
Artykuł Sponsorowany