Ciepły posiłek może uratować życie. Streetbus do kwietnia ma kursować po ulicach Wrocławia

2021-01-19 9:41

Streetbus, czyli specjalny bus MPK, z którego potrzebujący mogą odebrać ciepły posiłek, kursuje codziennie po ulicach Wrocławia. Może się do niego zgłosić każdy, kto jest głodny – bez zbędnego rejestrowania się czy dopisywania do listy chętnych.

Streetbus MPK odjeżdża codziennie po godz. 20:00 z przystanku na ul. Sieradzkiej. Później zatrzymuje się przy Centrum Historii „Zajezdnia”, na przystanku „Katedra”, na Suchej, a trasę kończy na Gajowickiej. Bus zatrzymuje się również na 6 przystankach „na życzenie”.

- Osobom w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza tym doświadczającym bezdomności, zjedzenie ciepłego posiłku może dosłownie uratować życie. Zwłaszcza w śnieżne, mroźne dni, jakich doświadczyliśmy ostatnio - mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. - Żeby skorzystać ze Streetbusa nie trzeba się nigdzie rejestrować. Żeby otrzymać rozgrzewający posiłek wystarczy po prostu przyjść na jeden z przystanków.

Streetbus kursuje po ulicach Wrocławia

i

Autor: MPK Wrocław

Pomoc, jaką zapewnia streetbus, jest szczególnie istotna w czasie pandemii, gdy nie działają restauracje, które niegdyś przekazywały nieodpłatnie część jedzenia potrzebującym, a noclegownie pracują w reżimie epidemicznym, co często oznacza, że są w stanie pomóc mniejszej liczbie potrzebujących niż zazwyczaj. Streetbus wspiera jednak nie tylko bezdomnych, ale także osoby, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej.

- Dorabiałem ostatnio jako stróż, ale jak przyszła pandemia to firma się ze mną pożegnała – opowiada, czekając na ciepłą grochówkę ze Streetbusa, pan Stanisław. - Dobrze, że taki autobus kursuje po mieście i pojawia się na przystanku, do którego mam niedaleko. Dzięki temu nie muszę jechać pół godziny do jadłodajni po obiad.

Po raz pierwszy na ulice Wrocławiu Streetbus wyjechał w styczniu 2019 r. Obecny sezon kursowania busa zaczął się pod koniec października 2020 r. i potrwa co najmniej do kwietnia. Streetbus to wspólna akcja Wydziału Partycypacji Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej MPK i organizacji pozarządowych – Fundacji Homo Sacer i Fundacji Szerszy Krąg.

Wiadukt między ulicą Robotniczą a Strzegomską