Wrocławski Budżet Obywatelski

i

Autor: pixabay.com

Ruszyła kolejna edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania jest 25 mln zł!

2021-01-19 7:59

Od poniedziałku mieszkańcy Wrocławia mogą składać projekty do budżetu obywatelskiego. W tym roku na realizację projektów zgłoszonych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie 25 mln zł. Propozycje można składać do 15 lutego.

Ruszyła 9. edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Nabór wniosków rozpoczął się w poniedziałek (18 stycznia) i potrwa do 15 lutego.

Do budżetu należy zgłaszać projekty o charakterze ogólnodostępnym. Na ich realizację miasto przeznaczy w tym roku 25 mln zł, z czego 16 mln zarezerwowano na realizację projektów ponadosiedlowych, czyli takich, które swoim zasięgiem obejmują więcej, niż jedno osiedle.

- Jako projekt ponadosiedlowy można zgłaszać pomysły zielone, takie jak parki, skwery, a także instalacje lub obiekty rekreacyjne i sportowe oraz związane ze zrównoważoną mobilnością – np. trasy rowerowe – mówi Anna Bytońska z biura prasowego wrocławskiego magistratu. - Jego maksymalna wartość to 2 mln zł.

Z kolei na realizacje projektów osiedlowych zarezerwowano 9 mln zł, przy czym maksymalna wartość jednego projektu to 750 tys. zł.

Każdy mieszkaniec Wrocławia może zgłosić dowolną liczbę projektów. Składa się je papierowo lub elektronicznie korzystając z formularza dostępnego na stronie www.wroclaw.pl/wbo. Do projektu musi być dołączona lista podpisów przynajmniej dwóch mieszkańców.

Złożone projekty po dwukrotnym zweryfikowaniu i konsultacjach opublikowane zostaną na stronie internetowej budżetu. Głosowanie nad projektami odbędzie się jesienią i będzie prowadzone elektronicznie i papierowo. Prawo głosu ma każdy mieszkaniec niezależnie od wieku. Aby zagłosować, nie trzeba być zameldowanym we Wrocławiu. Każdy mieszkaniec ma jeden głos, w ramach którego może wybrać maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy.

- Serdecznie zapraszam wszystkich wrocławian do brania spraw w swoje ręce i budowania Wrocławia po swojemu, dla was, waszych najbliższych i waszych wspólnot zachęca prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. - Jeśli macie pomysły na inwestycje w swoim otoczeniu – na nowy park, ścieżki rowerowe, place zabaw – zgłaszajcie je do WBO, zmieniajcie miasto.

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowanych zostało już 339 projektów wrocławian, a kolejne 64 są obecnie realizowane. Łączna wartość zrealizowanych w ciągu ośmiu lat projektów to blisko 171 mln zł.

Czy znasz dawne nazwy ulic we Wrocławiu?

Pytanie 1 z 10
Aleja Karkonoska była kiedyś ulicą:
Wiadukt między ulicą Robotniczą a Strzegomską