Coraz więcej chorych na chorobę brudnych rąk na Dolnym Śląsku (zdjęcie poglądowe)

i

Autor: KoalaParkLaundromat/PD/pixabay.com Coraz więcej chorych na chorobę brudnych rąk na Dolnym Śląsku (zdjęcie poglądowe)

Coraz więcej chorych na żółtaczkę pokarmową na Dolnym Śląsku. Grozi nam epidemia? [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

2018-01-16 12:31

Województwo dolnośląskie jest jednym z kilku w Polsce, gdzie ostatnio odnotowano najwięcej zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Według danych dolnośląskiego Sanepidu na terenie województwa dolnośląskiego od 01 stycznia do 31 grudnia 2017 roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A (zwane inaczej chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową) zachorowało 207 osób. W całym kraju w zeszłym roku chorobę stwierdzono u 3072 osób.

"Polska także jest objęta trwającym w Europie  choroby. Jak dotąd zachorowania w bieżącym roku zgłaszane są głównie z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego" - wyliczają przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Jakie są objawy WZW A?

U dorosłych choroba ma zazwyczaj ostry przebieg. Pacjenci często muszą leczyć się w szpitalach.  Początkowo przypomina objawami grypę. Dołączają do tego jednak problemy z układem pokarmowym: odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz oraz żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych).

Dolny Śląsk: Rośnie liczba chorych na krztusiec. Coraz częściej zarażają się dorośli! [AUDIO]

Jak i kiedy można się zakazić?

Do zakażenia WZW typu A dochodzi przez:

- bezpośredni kontakt z osobą zakażoną
- w wyniku spożycia zakażonej żywności
- w wyniku spożycia zakażonej wody, również kostek lodu
- drogą kontaktów seksualnych z osoba zakażoną/chorą.

Wirus znajduje się w krwi, ślinie i kale chorej osoby. Okres od zakażenia się do wystąpienia pierwszych objawów może wynosić od 15 do 50 dni (średnio 30 dni).

ZOBACZ materiał NOWA TV 24 GODZINY:

Obecnie choroba dotyka w Europie głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (mogą zarażać się poprzez kontakty analne, oralno - analne oraz kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus).

Czytaj także: Zaatakował policjantów gazem pieprzowym, bo chcieli go wylegitymować