Według danych dolnośląskiego Sanepidu na terenie województwa dolnośląskiego od 01 stycznia do 31 grudnia 2017 roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A (zwane inaczej chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową) zachorowało 207 osób. W całym kraju w zeszłym roku chorobę stwierdzono u 3072 osób.
"Polska także jest objęta trwającym w Europie choroby. Jak dotąd zachorowania w bieżącym roku zgłaszane są głównie z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego" - wyliczają przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Jakie są objawy WZW A?
U dorosłych choroba ma zazwyczaj ostry przebieg. Pacjenci często muszą leczyć się w szpitalach. Początkowo przypomina objawami grypę. Dołączają do tego jednak problemy z układem pokarmowym: odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz oraz żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych).
Dolny Śląsk: Rośnie liczba chorych na krztusiec. Coraz częściej zarażają się dorośli! [AUDIO]
Jak i kiedy można się zakazić?
Do zakażenia WZW typu A dochodzi przez:
- bezpośredni kontakt z osobą zakażoną
- w wyniku spożycia zakażonej żywności
- w wyniku spożycia zakażonej wody, również kostek lodu
- drogą kontaktów seksualnych z osoba zakażoną/chorą.
Wirus znajduje się w krwi, ślinie i kale chorej osoby. Okres od zakażenia się do wystąpienia pierwszych objawów może wynosić od 15 do 50 dni (średnio 30 dni).
ZOBACZ materiał NOWA TV 24 GODZINY:
Obecnie choroba dotyka w Europie głównie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (mogą zarażać się poprzez kontakty analne, oralno - analne oraz kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus).