Czy to się kiedyś skończy? Prokuratura znowu przedłuża śledztwo ws Magdaleny Żuk

2020-06-30 22:51 MT
Magdalena Żuk
Autor: archiwum prywatne

To już zakrawa na kpinę. Magdalena Żuk zginęła w kwietniu 2017 roku. Wciąż nie wyjaśnione zostały okoliczności śmierci młodej dziewczyny. I jak się właśnie okazało: prędko nie dowiemy się, co wydarzyło się w Egipcie.

Od śmierci dziewczyny minęły trzy długie lata. Rodzina Magdy Żuk wciąż nie wie, dlaczego dziewczyna zginęła. Pewne jest jedno: wypadła przez okno w szpitalu i w wyniku upadku na betonową posadzkę zmarła. 

Jednak zanim doszło do tragedii, Magdalena Żuk zachowywała się bardzo dziwnie. Widać to było choćby na filmikach umieszczonych w sieci, mówili o tym świadkowie. Dziewczyna nie była sobą, nie potrafiła składnie się wypowiadać, bała się.

Rodzina Magdy uważa, że w Egipcie, do którego dziewczyna pojechała na urlop, ktoś zrobił jej tam krzywdę. Nie wykluczają, że została nafaszerowana narkotykami. 

Jak na razie śledczy z jeleniogórskiej prokuratury twierdzą, że dziewczyna nie była przed śmiercią zgwałcona ani fizycznie skrzywdzona. Ale w tej sprawie jest wciąż wiele znaków zapytania. Przede wszystkim wyjaśnić trzeba dlaczego dziewczyna zachowywała się w tak dziwny sposób. 

Teraz Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, która prowadzi śledztwo, poprosiła o jego przedłużenie do końca roku. Po to, aby dostać od strony egipskiej wyniki sekcji zwłok i inną dokumentację. 

Rzecz w tym, że Egipcjanie nie liczą się z prośbami naszych śledczych, bo załatwienie od nich czegokolwiek trwa latami. Bliscy Magdy Żuk już wcześniej byli oburzeni zachowaniem Egipcjan. 

Oby teraz potraktowali sprawę poważnie i szybko wysłali potrzebne dokumenty.

Pełna treść komunikatu Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze:


Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wniosek o przedłużenie na dalszy czas oznaczony śledztwa w sprawie zabójstwa Magdaleny Ż. na terenie Arabskiej Republiki Egiptu w dniu 30 kwietnia 2017 roku, to jest
o czyn z art. 148 § 1 kk. Prokuratura Regionalna uwzględniła wniosek i przedłużyła śledztwo do dnia 31 grudnia 2020r.


Jakkolwiek, w sprawie zgromadzono dotychczas obszerny materiał dowodowy, to jednak zachodzi konieczność wystąpienia do strony egipskiej o kolejne dokumenty dotyczące zdarzenia. Chodzi głównie o dokumentację źródłową, stanowiącą podstawę sporządzenia dokumentów procesowych przez stronę egipską.


Przeprowadzone do chwili obecnej dowody nie doprowadziły do zmiany dotychczasowych ustaleń, w tym dotyczących tego, aby wobec pokrzywdzonej stosowana była przemoc o podłożu seksualnym lub jakakolwiek inna. Aktualne pozostaje również ustalenie wskazujące, że bezpośrednią przyczyną zgonu Magdaleny Ż. były obrażenia odniesione przez nią na skutek upadku z dużej wysokości.


Postępowanie w dalszym ciągu prowadzone jest w sprawie o zabójstwo, niemniej ostateczna kwalifikacja zostanie przyjęta po zgromadzeniu i analizie całości materiału dowodowego.