Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu

i

Autor: Neo[EZN] / fotopolska.eu/cc/wikipedia Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu

Dolnośląskie Centrum Onkologii pierwszym szpitalem w Polsce z certyfikatem iPAAC

2021-09-29 13:17

Dolnośląskie Centrum Onkologii - jako pierwszy szpital w Polsce - uzyskało międzynarodową certyfikację iPAAC. Certyfikacja dotyczyła całościowej opieki onkologicznej, od diagnostyki, przez opiekę psychologiczną, pomoc socjalną, profilaktykę po nadzór po zakończonym leczeniu. Teraz szpital czeka na nową siedzibę, która ma zostać wybudowana do 2025 roku.

Dolnośląskie Centrum Onkologii jako pierwszy ośrodek w Polsce podjęło starania o certyfikat iPAAC i przez 3 lata pracowało nad poprawą procedur i jakości leczenia pacjentów. Szpital otrzymał zarówno certyfikat ogólny – jako Kompleksowe Centrum Onkologii, oraz dwa certyfikaty szczegółowe – dla Centrum Leczenia Raka Jelita Grubego i Trzustki. iPAAC to inicjatywa dotycząca europejskiej Sieci Kompleksowej Opieki Onkologicznej, której celem jest rozwinięcie innowacyjnego podejścia do współczesnych wyzwań zwalczania nowotworów.

- Certyfikacja iPAAC to 3 lata wytężonej pracy i spotkań – podkreśla Bartosz Kapturkiewicz, specjalista chirurg-onkolog, koordynator leczenia raka jelita grubego w DCO. - Sama certyfikacja tylko dla uzyskania dokumentu nie miałaby jednak sensu. W centrum zainteresowania projektu jest tak naprawdę pacjent i wszystkie podjęte przez nas działania służą temu, żeby poprawić wyniki leczenia naszych pacjentów.

NOWA SIEDZIBA DCO ZOSTANIE WYBUDOWANA PRZY UL. KOSMOMNAUTÓW WE WROCŁAWIU:

Certyfikacja dotyczyła całościowej opieki onkologicznej - objęła diagnostykę, opiekę psychologiczną, pomoc socjalną, profilaktykę, nadzór po zakończonym leczeniu, a nawet lekarzy rodzinnych, z którymi DCO podjęło współpracę, aby pacjenci z podejrzeniem nowotworu szybciej trafiali do specjalistów. Najważniejsze zmiany dotyczą m.in. rozbudowania konsylium lekarskiego z 3 do 5 lekarzy, rozszerzenia i skrócenia czasu diagnostyki, wzmocnienia roli psychologa czy wprowadzenia koordynatorów dla pacjentów chorujących na poszczególne typy nowotworów już od momentu diagnostyki.

- Teraz historia pacjenta jest szczegółowo analizowana przez pięciu lekarzy różnych specjalności onkologicznych - wyjaśnia Aleksandra Sztuder, specjalistka onkolog-radioterapeutką, koordynatorka DCO ds. certyfikacji iPAAC. - Zmiany dotyczą też diagnostyki, przykładowo - w szczegółowym opisie histopatologa znajduje się szczegółowy raport zawierający typ nowotworu i oznaczenia genetyczno-molekularne, tak by pacjent już na poziomie konsylium był kwalifikowany w I linii do nowoczesnego leczenia. Zadbaliśmy też o opiekę psychologa, z jego konsultacji może skorzystać nie tylko pacjent, ale i jego rodzina.

ZOBACZ TEŻ: Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu ma leczyć 30 tys. pacjentów rocznie. Kiedy zostanie otwarty?

Rocznie w Dolnośląskim Centrum Onkologii leczonych jest blisko 24 tys. pacjentów z czego 7,5 tys. to nowe rozpoznania nowotworów. Szpital funkcjonuje w XIX-wiecznych budynkach przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu. Nowa siedziba DCO ma zostać wybudowana do 2025 roku przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu.

- Nowy szpital onkologiczny powstanie z połączenia trzech obecnie istniejących we Wrocławiu jednostek: Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc – zapowiada dyrektor ds. rozwoju DCO Paweł Zawadzki. - Chcemy rozwinąć kilka dodatkowych działalności, które do tej pory w zasadzie na terenie Dolnego Śląska w bardzo niewielkim stopniu występują i mam nadzieję, że dzięki tym aktywnościom faktycznie pacjent na terenie Dolnego Śląska będzie możliwie jak najlepiej zaopiekowany.

Remont Mostu Pomorskiego we Wrocławiu