Nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu ma leczyć 30 tys. pacjentów rocznie. Kiedy zostanie otwarty?

Kilka lat potrwa budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Nowoczesny budynek Dolnośląskiego Centrum Onkologii stanie przy ul. Kosmonautów. Szpital ma zostać uruchomiony w 2025 roku, a leczonych ma być w nim ok. 30 tys. pacjentów rocznie.

Nowy szpital onkologiczny powstanie przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu. Inwestycja realizowana jest przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jej koszt to 700 mln zł, z czego 300 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

- Naszym priorytetem jest utworzenie w stolicy Dolnego Śląska bardzo silnego ośrodka onkologicznego, zapewniającego kompleksową opiekę pacjentom - mówi marszałek województwa Cezary Przybylski. - Chcemy również, aby koordynował on leczenie nowotworów w całym regionie.

Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie dysponowało powierzchnią ok. 100 tys. mkw. Na 25 oddziałach szpitalnych znajdzie się 15 sal operacyjnych i stanie ponad 700 łóżek. Zgodnie z planami, lekarze mają wykonywać ponad 10 tys. zabiegów i 200 tys. świadczeń ambulatoryjnych rocznie, a profesjonalną pomoc i dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego uzyska 30 tys. pacjentów. Projekt zakłada też budowę ok. 1,3 tys. miejsc parkingowych i 29 stojaków dla rowerów.

- Wybraliśmy koncepcję architektoniczną, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania względem Nowego Szpitala Onkologicznego - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa. - Przy wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim funkcjonalnością i użytecznością budynku, aby zapewnić pacjentom najwyższy komfort i ułatwić przemieszczanie się.

Nowa placówka połączy w jedno dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc. Obecnie placówki te zlokalizowane są w starej, XIX-wiecznej zabudowie.

- Jednostki te, realizując świadczenia wobec pacjentów, korzystają z podobnej ścieżki diagnostycznej i terapeutycznej. Nowy szpital umożliwi optymalne wykorzystanie wspólnego potencjału, co będzie niezwykle korzystne dla naszych pacjentów - mówi dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii. - Inwestycja zapewni synergię dotychczas realizowanych świadczeń, wyraźnie rozszerzy możliwości diagnostyczno-terapeutyczne, kadrowe, infrastrukturalne i sprzętowe, co nie jest możliwe w obecnej, rozproszonej lokalizacji.

Planowany termin uruchomienia placówki to 2025 rok.

Atak zimy na Dolnym Śląsku! Zobaczcie, gdzie spadło TYLE śniegu! [wideo]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki